asyan.org
добавить свой файл
1
Всесвітній день без тютюну - 31 травня

Щороку 31-го травня ВООЗ відзначає Всесвітній день без тютюну, в ході якого акцентуються ризики для здоров'я, супутні при вживанні тютюну, і пропагуються дієві заходи політики зі скорочення його споживання. Вживання тютюну є другою причиною смерті на глобальному рівні (після гіпертензії) і в даний час від цього вмирає один з десяти дорослих у всьому світі.
Всесвітня асамблея охорони здоров'я заснувала Всесвітній день без тютюну в 1987 році, щоб звернути увагу світової спільноти на тютюнову епідемію і її смертоносні наслідки. Цей день дозволяє пропагувати конкретні заходи з боротьби проти тютюну і сприяти дотриманню Рамкової конвенції ВООЗ по боротьбі проти тютюну. Вживання тютюну є основною епідемією, що можна попередити, з якою стикається співтовариство в галузі охорони здоров'я.
"Втручання тютюнової промисловості" - така тема, обрана ВООЗ до Всесвітнього дня без тютюну, який відбудеться в четвер 31 травня 2012 року. Кампанія буде привертати увагу до необхідності викриття і відображення нахабних і все більш агресивних спроб тютюнової промисловості підірвати Рамкову конвенцію ВООЗ по боротьбі проти тютюну у зв'язку з серйозною небезпекою, яку вони представляють для здоров'я людей.
Основні факти:

 • 174- сторони Рамкової конвеціі ВООЗ по боротьбі проти тютюну;

 • 63% - всіх випадків смерті відбувається через неінфекційні захворювання, для яких вживання тютюну - провідний фактор ризику;

 • 600000 - людей помирають щороку через впливу вторинного тютюнового диму;

 • Тютюн вбиває до половини людей , які вживають його.Основна причина смерті, хвороб та зубожінняВживання тютюну є однією з найбільш значних загроз для здоров'я, які коли-небудь виникали в світі. Воно щорічно призводить майже до 6 мільйонам випадків смерті, з яких більше 5000000 випадків відбувається серед споживачів і колишніх споживачів тютюну, і більше 600 000 - серед некурящих людей, що піддаються впливу вторинного тютюнового диму. Кожні шість секунд через тютюну вмирає приблизно одна людина, тобто відбувається кожен десятий випадок смерті серед дорослих людей. До половини нинішніх споживачів тютюну в кінцевому підсумку помре від будь-якої пов'язаної з тютюном хвороб.
Майже 80% з більш ніж одного мільярда курців в світі живе в країнах з низьким і середнім рівнем доходу, на які припадає найважчий тягар пов'язаних з тютюном хвороб та смертності.
Споживачі тютюну, вмираючи передчасно, позбавляють свої сім'ї доходу, підвищують вартість медичної допомоги і перешкоджають економічному розвитку.
В деяких країнах діти з бідних сімей часто працюють на тютюнових плантаціях для того, щоб забезпечувати дохід для сім'ї. Ці діти особливо вразливі до "хвороби зеленого тютюну", що викликається нікотином, який вбирається через шкіру при обробці вологих тютюнового листя.

Повільний вбивцяЧерез інтервал в кілька років між початком вживання тютюну і появою порушень здоров'я захворюваність і смертність, пов'язані з тютюном, тільки зараз почали різко зростати.
У 20-му столітті тютюн став причиною 100 000 000 випадків смерті. При збереженні нинішніх тенденцій в 21-м столітті через нього відбудеться до одного мільярда випадків смерті.
Якщо не вжити заходів, до 2030 року число випадків смерті, пов'язаних з тютюном, перевищила вісім мільйонів в рік. Більше 80% з цих випадків смерті відбудуться в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

Епіднагляд грає вирішальну рольЗавдяки належному моніторингу можна відстежувати розміри і характер вживання тютюну і визначати найкращі способи адаптації політики. Тільки 59країнах, де проживає менше половини населення світу, проводять моніторинг вживання тютюну, проводячи національні дослідження серед молоді та дорослих людей, щонайменше, кожні п'ять років.

Тютюновий дим вбиваєВторинний тютюновий дим - це дим, що заповнює ресторани, офіси або інші закриті приміщення, де люди спалюють такі тютюнові вироби, як сигарети, біді і кальяни. Безпечного рівня впливу вторинного тютюнового диму не існує.
Необхідно, щоб кожна людина могла дихати повітрям, вільним від тютюнового диму. Закони щодо забезпечення середовища, вільного від тютюнового диму, захищають здоров'я некурящих людей. Вони користуються популярністю, не шкодять бізнесу і сприяють тому, щоб курці кидали курити.
Менше 11% світового населення захищене всебічними національними законами щодо забезпечення середовища, вільного від тютюнового диму.

Число людей, захищених від впливу вторинного тютюнового диму, більш ніж подвоїлося і досягло 739 000 000 в 2010 р. в порівнянні з 354 мільйонами в 2008 році.
Майже половина дітей регулярно дихає повітрям, забрудненим тютюновим димом.
Понад 40% дітей мають, щонайменше, одного курця батька.
Вторинний тютюновий дим призводить до 600 000 випадків передчасної смерті в рік.
Діти, за даними ВООЗ, склали 31% від числа всіх випадків смерті, пов'язаних з вторинним тютюновим димом.
У тютюновому димі присутні більше 4000 хімічних речовин, з яких, щонайменше, 250 відомі як шкідливі, а понад 50, як канцерогени. Серед дорослих людей вторинний тютюновий дим викликає серйозні серцево-судинні та респіраторні захворювання, включаючи ішемічну хворобу серця і рак легенів. Серед дітей грудного віку він викликає раптову смерть. У вагітних жінок він призводить до народження дитини з низькою масою тіла.

Споживачам тютюну необхідно допомогти кинути палитиДослідження показують, що деякі люди розуміють конкретні небезпеки для здоров'я, пов'язані з вживанням тютюну. Так, наприклад, обстеження, проведене в 2009 році в Чилі, показало, що лише 37% курців знають про те, що куріння призводить до розвитку ішемічної хвороби серця, і лише 17% знають про те, що воно викликає інсульт.
Більшість курців, обізнаних про небезпеки тютюну, хоче кинути палити. Консультування і медикаменти можуть більш ніж подвоїти ймовірність того, що спроби курця кинути курити увінчаються успіхом.

Національні всебічні медичні служби, що надають підтримку людям, які намагаються кинути палити, доступні лише в 19 країнах, де проживає 14% населення світу. Сприяння в цій області відсутнє в 28% країн з низьким рівнем доходу і в 7% країн з середнім рівнем доходу.
Вплив попереджувальних малюнків
Антитютюнова реклама і графічні попередження на упаковках, особливо попередження, що містять малюнки, сприяють зменшенню числа початківців палити серед дітей і зростанню числа курців, охочих кинути палити.
Дослідження, проведені після введення практики нанесення графічних попереджень на упаковки в Бразилії, Канаді, Сінгапурі й Таїланді, послідовно свідчать про те, що графічні попередження значно підвищують поінформованість людей щодо шкідливих наслідків вживання тютюну.
Кампанії в ЗМІ можуть також сприяти зменшенню споживання тютюну шляхом здійснення впливу на людей з метою захисту некурящих людей і переконання молодих людей у ​​необхідності відмовитися від вживання тютюну.
Лише 19 країн, де проживає 15% населення світу, слідують найкращим практичним методикам щодо нанесення графічних попереджень, що включають попередження місцевою мовою і займають, в середньому, щонайменше, половину передньої і задньої сторін сигаретних пачок. Жодна країна з низьким рівнем доходу не відповідає цьому рівню найкращої практики.
У 42 країнах, де проживає 42% населення світу, нанесення графічних попереджень є обов'язковим.

За допомогою графічних попереджень можна переконувати курців у необхідності захищати здоров'я некурящих людей, скорочуючи куріння вдома і уникаючи куріння в присутності дітей.
Більше 1,9 мільярди чоловік, тобто 28% населення світу, живе в 23 країнах, де протягом двох останніх років була проведена, щонайменше, одна потужна антитютюнова кампанія ЗМІ.
Податки на тютюн є найефективнішим способом зменшення масштабів вживання тютюну, особливо серед молодих людей і незаможних верств населення. Завдяки підвищенню податків зростання загальної ціни на тютюн 10% сприяє зменшенню споживання приблизно на 4% у країнах з високим рівнем доходу і приблизно на 8% в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.

Лише в 27 країнах, де проживає менше 8% населення світу, податки на тютюн перевищують 75% від роздрібної ціни.
За існуючими даними, доходи від податків на тютюн, в середньому, в 154 рази перевищують витрати на боротьбу проти тютюну.
ВООЗ прихильна справі глобальної боротьби проти тютюну. Рамкова конвенція ВООЗ з боротьби проти тютюну вступила в силу в 2005 році. З тих пір вона стала одним з найбільш широко визнаних договорів в історії Організації Об'єднаних Націй, що налічує більше 170 Сторін і охоплює 87% населення світу. Рамкова конвенція ВООЗ є основним інструментом ВООЗ для боротьби проти тютюну і важливою віхою на шляху зміцнення здоров'я людей.
Цей заснований на фактичних даних договір підтверджує право людей на найвищий рівень здоров'я, забезпечує юридичні основи для міжнародного співробітництва в області охорони здоров'я і встановлює високі стандарти для дотримання цього договору.
У 2008 р. ВООЗ ввела комплекс заходів для подальшої боротьби проти тютюну та для сприяння країнам у здійсненні Рамкової конвенції ВООЗ. Ці заходи, відомі по їх абревіатурі MPOWER, визначаються як "найбільш вигідні покупки" і "вдалі покупки" в області боротьби проти тютюну. Кожна міра відповідає, щонайменше, одному положенню Рамкової конвенції ВООЗ по боротьбі проти тютюну.
Шістьма заходами MPOWER є наступні:

 • Моніторинг вживання тютюну і заходів профілактики

 • Захист людей від вживання тютюну

 • Пропозиція допомоги з метою припинення вживання тютюну

 • Попередження про небезпеки, пов'язані з тютюном

 • Забезпечення дотримання заборон на рекламу, стимулювання продажу й спонсорство тютюну

 • Підвищення податків на тютюнові вироби.


В Україні палить близько 11, 5 млн. жителів, з них — 9,1 млн. чоловіків та 2,5 млн. жінок. У відсотковому відношенні — 60% і 11,2%, відповідно. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років — є постійними курцями. Більш, як половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років.
До Всесвітнього проти тютюну Головне управління охорони здоров'я ТОДА пропонує проводити наступні заходи:

 • широко залучати фахівців первинної ланки медико-санітарної допомоги до заходів, спрямованих на профілактичну роботу та роботу з особами, що бажають позбавитись тютюнової залежності;

 • організувати виступи на радіо та телебаченні;

 • висвітлити дану проблему в пресі;

 • випустити санітарні бюлетені та листівки з профілактики куріння;

 • в лікувально-профілактичних та навчальних закладах організувати проведення лекцій, бесід, тематичних вечорів;

 • провести масові просвітницькі кампанії для дітей, підлітків, молоді та дорослого населення області.


Реклама тютюнових виробів в Україні регулюється Законом «Про рекламу». Наразі таку рекламу заборонено на радіо і телебаченні, засобами внутрішньої реклами, реклами на транспорті, за допомогою заходів рекламного характеру. Зовнішню тютюнову рекламу заборонено вже з поточного року, а в друкованих засобах масової інформації - з 2010 р. Згідно зі статтею 13 РКБТ, Україна має вжити відповідних законодавчих, виконавчих, адміністративних та інших заходів для повної заборони всієї реклами, стимулювання продажу й спонсорства тютюнових виробів. Більшість населення України підтримує заборону реклами тютюну, і частка тих, хто підтримує таку заборону, зростає.
У Національному звіті «Контроль над тютюном в Україні» зазначається, що загальна кількість пов’язаних із тютюном смертей в Україні становить майже 100 тис. або 13 % загальної смертності. Більшість пов’язаних із тютюном смертей (70 %) настає у людей віком 35–69 років. Особа, яка помирає від куріння в такому віці, в середньому втрачає 19 потенційно можливих років життя.
Рівні куріння серед дорослого населення України на початку 2000-х років показували загальну тенденцію до зростання поширеності, особливо серед жінок, досягнувши у 2005 р. рівня 20 %. Рівні поширеності куріння серед чоловіків стабілізувалися, але ця стабілізація була досягнута на дуже високому рівні порівняно з іншими країнами. У 2005 р. поширеність куріння серед чоловіків в Україні (67 %) була найвищою у Європейському регіоні ВООЗ.
Хоча останніми роками спостерігаються ознаки зменшення рівня куріння серед 15-річних підлітків, цього немає серед 12-річних підлітків. Опитування відзначають більш ранній початок куріння серед підлітків, особливо серед дівчат.
Також варто зазначити, що більше ніж 5 мільйонів людей у світі помирають щороку від хвороб, спричинених чи посилених курінням. Це більше, ніж ВІЛ/СНІД, малярія та туберкульоз разом узяті. Але на відміну від цих хвороб куріння - причина смерті, яку люди створили своїми руками.
Сигарети - це єдиний легальний продукт споживання, що вбиває, якщо його використовувати відповідно до рекомендацій виробника. Майже половина усіх курців помирає від хвороб, пов’язаних із курінням. Пасивне куріння шкодить кожному, хто дихає тютюновим димом.


Комунальна установа Тернопільської обласної ради “Центр здоров’я”