asyan.org
добавить свой файл
1
Урок для сталого розвитку.

Вчитель:Великант Л.М.

Клас:3-А

Тема: Вода-джерело життя.Чиста вода-джерело виживання.Проблема забруднення і надмірного використання води.

Мета: Дати уявлення про воду як основу життя;

  • усвідомити цінність води та розуміння проблеми забруднення і надмірного використання водних ресурсів та причин їх виникнення;

  • дослідити власні звички ,стиль життя щодо користування водою;

  • визначити прийняті для себе і суспільства дії щодо скорочення витрат води,зменшення її забруднення;

  • дослідити стан води;

  • виховувати дбайливе ставленння до води.

Обладнання:Проект "Вода-джерело життя",план роботи,тексти"Забруднення води",капельки і хмаринки.

Хід уроку

I.Організаційний момент.

II. Мотивація навчальної діяльності.

Акровірш

Вона є на Землі в усьому.

Он в небі хмаркою летить.

Дає життя всьому живому.

А от без неї нам не жить.

-Про що будемо говорити на уроці?

-Вода! У тебе немає ні смаку, ні запаху, ні кольору, тебе не опишеш, тобою насолоджуєшься, не розуміючи, що ти таке. З водою людина зустрічається з перших днів життя.

Слово «вода» входить у життя людини з раннього дитинства і супроводжує все життя!

-Світовий океан завжди приваблював до себе увагу людей. Космонавт Севастьянов В.І. , який зробив 286 обертів навколо Землі писав: « У тривалому польоті на космічному кораблі «Союз-9» ми побачили море з величезної висоти. Не море, Світовий океан.

III. Вивчення матеріалу.

План

  1. Значення води.

  2. Цікаві факти про воду.

  3. Властивості води.

  4. Забруднення Світового океану.

  5. Складання проектів



Значення води.(Повідомлення дітей)

1 дитина.

Вода – з стародавніх часів була символом чистоти, родючості і джерелом життя. Називають її не інакше як «матушка», «царицею». Стародавні греки, наприклад, вірили, що свою богатирську силу Геракл отримав, викупавшись у чарівному джерелі Кавказу. Тому міфічного героя один час вважали покровителем лікувальних вод.

Цікаві факти про воду.

2 дитина.

Вода єдина речовина на землі, зустрічається у трьох станах- твердому, рідкому, газоподібному.

3 дитина.

Якщо б людина використовувала для їжі рослинність морів і океанів, то їжі вистачило для 290 млрд чоловік.

4 дитина.

Вода становить 80% маси тіла дитини, 70% маси тіла дорослої людини.

5 дитина.

За рахунок Світового океану в атмосферу поступає 50% кисню і 82% вологи.

Метод"Дискусія".(Робота в парах)

  • Доведіть, що "Вода-це добре. Вода-це погано."

Забруднення води. Деякі цифри.(Повідомлення дітей)

6 дитина.

Кожного року в Світовий океан річки зносять шар ґрунту більше 6 млрд., що становить 19 млрд. тонн.

7 дитина.

Щорічно у Світовий океан надходить 13-14 млрд. тон нафтопродуктів.

8 дитина.

Вчені підрахували, що кожного року в усьому світі у водоймища попадає стільки шкідливих речовин, що ними можна завантажити 10 тисяч товарних поїздів. Навіть в водах Арктики знайшли

пральний порошок.

9 дитина.

Один літр брудної води, забруднює 100 літрів чистої води.

10 дитина.

Всесвітня організація охорони здоров’я, вважає, що половина людей хворіє із-за брудної води.

11 дитина.

До 2млн. морських птахів, 100 тис. морських тварин і в тому числі 30 тис. тюленів помирають, з'ївши пластмасові речовини або заплутавшись в сітях і тросах.

Робота з текстом.(Робота в парах)

-У кожного з вас на столі лежить текст «Забруднення води материків і Світового океану» підкресліть основні джерела забруднення води.

«Забруднення води материків і Світового океану»

В процесі використання чиста прісна вода забруднюється, в неї попадають шкідливі, і навіть ядовиті речовини. Забрудники попадають у воду різними шляхами, не завжди з допомогою людини.

Неочищені стоки пунктів(комунальне господарство) загрожує розповсюдженню шкідливих інфекційних захворювань - гепатиту, дизентерії, холери.

Велику шкоду здоров’ю населення і стану природи наносить попадання у водоймища стокових вод сільського господарства, які мають добрива і ядохімікати.

Підземні води страдають від забруднення нафтових промислів, підприємств гірничодобувної промисловості і відвалів металургійних заводів.

Лісове господарство - джерело великої кількості речовин, які попадають у прісну воду, в першу чергу відходи деревини і деревообробної промисловості. Велику шкоду гідросфері приносять скиди водного і залізничного транспорту. Особливу проблему складають забруднені води нафтою і продуктами її переробки(бензином, маслами). Нафта-головний забруднювач води Світового океану. Вона попадає в воду при її добуванні з дна морів, при чистці нафтових танкерів і їх аваріях. Багато нафти знаходиться у воді, стікаючої з суші. Стічні води промислових підприємств забруднюють воду шкідливими хімічними речовинами, металами, від яких гинуть живі організми.

Визначення і запис на дошці основних джерел забруднення.

Основні джерела забруднення

    1. Побутові стоки комунального господарства.

    2. Стокові води сільського господарства.

    3. Води шахт, рудників.

    4. Відходи деревини.

    5. Скиди водного і залізничного транспорту.

    6. Води сільського господарства.

    7. Нафта , нафтопродукти.

    8. Стічні води промислових підприємств.

  • Ви погоджуєтеся,що ці проблеми треба розв’язувати?

IV. Пальчикова гімнастика.

  • Я пропоную вам створити проекти працюючи в групах.

1- група « Заходи по охороні води від забруднення»

2- група «Рекомендації по використанню води»

Захист проектів.

Заходи з охорони і захисту води

  1. Створення водосховищ для регулювання річного стоку.

  2. Посадка лісополос, для затримання підземних вод.

  3. На заводах і фабриках будувати очисні споруди.

  4. Слідкувати за збродом мінеральних добрив в річки і озера.

  5. Заборонити сплав лісу на річках.

  6. Застосовувати на промислових підприємствах замкнуті цикли води.

  7. Ніколи не викидати сміття в річки, моря , озера.

Рекомендації по використанню води

  1. Використовуйте воду економно.

  2. Систематично перевіряйте крани.

  3. Закривайте кран, коли чистите зуби.

  4. Віддавайте перевагу швидкому душу.

  5. Поставити лічильник.

  6. Повідомляти у відповідні установи про любі ознаки забруднення води або втрати води.

-У багатьох казках різних народів і часів говориться про «живу воду», яка зцілювала рани, збільшувала сили хворого.

Про цілющі властивості мінеральних вод знали ще стародавні люди. Подорожуючи в підземних лабіринтах та зустрічаючи на своєму шляху різні породи, вода руйнує і розчиняє їх. Збагатившись різними речовинами, вода перетворюється у справжній чарівний еліксир здоров'я. За багатством і різноманітністю мінеральних вод Україна посідає одне з перших місць серед європейських країн. Усім добре відомі «Березівська»,«Моршинська», «Миргородська», «Трускавецька», «Поляна квасова».

Робота над анограмами.

Вправа "Пригадай казочку

1.хО.

2.иконК-горобокинк.

3.навІ-ацеричв і ісийр оввк.

4.есиртцяС леОнка і рацьтеб ванкоІ.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Тестування"Так чи ні"

VI. Рефлексія.

Найкоштовніший мінерал Землі –

Це звичайнісінька вода,

То пам'ятайте, що вода –

Це не проста речовина.

То недарма кажуть у народі

Що де вода – там і життя.

То ж бережімо нашу воду –

Планети синє майбуття!

-У вас на столах лежать капельки і хмаринки , якщо урок для вас був цікавим, і ви дізналися щось нового, підніміть капельку. Якщо урок не був для вас цікавим і ви нічого не дізналися цікавого, підніміть хмаринку.

VII. Домашнє завдання.

  • Напишіть заходи, які вплинуть на порушників, що продовжують забруднювати води Світового океану.