asyan.org
добавить свой файл
1
Тема уроку: Винаходи і винахідники. Пасивний стан дієслова

Мета уроку: Освітня: pозширити знання учнів про всесвітні винаходи i відкриття;

Практична: yзагальнити знання про Passive Voice та тренувати його

вживання;

Розвиваюча: pозвивати навички монологічного мовлення, пізнавальну

активність та уяву учнів;

Виховна: виховувати інтерес до вивчення англійської мови, повагу та

гордість за видатних науковців.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання та дидактичне забезпечення уроку: мультимедійний пристрій, екран, вправи для закріплення ЛО та граматики з теми «Винаходи», підручник з англійської мови для 11 класу, вправа для перевірки розуміння вивченого.

Міжпредметні зв’язки: фізика, хімія

Хід уроку

I. ВВЕДЕННЯ В ІНШОМОВНУ АТМОСФЕРУ

1. Організація уроку. Рапорт чергового.

T. Good afternoon! I’m glad to see you! Take your sits. Who is absent today?

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

2. Checking home task Перевірка домашнього завдання.

Do you remember what were we talking about last lesson? Yes, we told about the most useful techniques in our life.

Фронтальна бесіда з метою підведення учнів до сприйняття теми уроку.

Look around. Everything you see it’s a modern technology. Let’s remind them.

Fridge, stove, microwave oven, computer, TV-set, vacuum cleaner, iron, coffeemaker, telephone, sell phone.

For everything we have we must thank the famous and not well-known inventors.

3. Lexical Review Повторення лексичного матеріалу

Let’s recollect your knowledge.

Invent

Inventor

Invention

Discover

Discovery

Discoverer

Create

Creator

Creation

4. Speaking Практикування у монологічному мовленні

Your home task was exercise 3, p. 35. Your task was to answer the questions.

  • What makes our life easier, longer and warmer?

  • What is Rudolf Diesel famous for?

  • What did Hans Wilhelm Geiger design in 1908?

  • What was Wilhelm Roentgen?

  • Where are X-rays widely used?

  • What was invented by Adolphe Sax in 1842?

5. Aim Повідомлення теми та завдань уроку

Dear pupils! Today we are going to speak about the most famous inventions and discoveries.

Today you’ll familiarize with new words and revise words that you have already learnt you’ll improve your speaking skills on the topic.

By the end of the lesson you’ll able to use the words on the topic in speech; you’ll get to know some information about the inventions, and you’ll revise grammar material (Passive Voice).

6. Grammar Practice Граматичні завдання Опрацювання граматичного матеріалу

Form: was part of the verb ‘to be’ + past participle

were

7. Writing Виконання письмових вправ

Write down the date and the topic in your copy-books. Look at the ppt and make the passive voice.

  1. Karl Benz invented the car in Germany, in 1885.

  2. Joseph Niépce invented the camera in France, in 1826.

  3. Gideon Sundback invented the zip in Sweden, in 1914.

  4. Levi Strauss invented the jeans in theUSA, in 1873.

  5. Thomas Sullivan invented the teabag in the USA,in 1908.

  6. Percy LeBaron invented the microwave oven in the USA, in 1946.

  7. Bell Phone Laboratories invented the mobile phone in the USA, in 1979.

  8. Jacob Perkins invented the fridge in the USA, in 1834.

  9. Christopher Columbus discovered America.

  10. Joseph Priestley discovered oxygen in 1774.

  11. Marie Curie discovered radium in 1898.

  12. The Wright brothers invented the airplane.

  13. Alexander Graham Bell invented the telephone.

  14. John Logie Baird invented the televesion.

  15. Louis Braille invented the Braille alphabet.

  16. Thomas Edison invented the light bulb.

  17. Wilhelm Conrad Röntgen discovered the x-rays.

  18. Alexander Fleming discovered the penicillin.

Let’s check your knowledge. How do you remember today’s material? Were you attentive?

Match inventor with the invention. Write down the code

a. Wright brothers

b. Levi Strauss

1. teabag

2. telephone

c. Alexander Fleming

3. car

d. Karl Benz

4. penicillin

e. Jacob Perkins

f. Thomas Edison

g. Thomas Sullivan

h. Gideon Sundback

i. Alexander Graham Bell

5. jeans

6. zip

7. light bulb

8. airplane

9. fridge

a-8, b-5, c-4, d-3, e-9, f-7, g-1, h-6, i-2

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ

8. Homework Домaшнє завдання

Find the information about scientist and prepare a short talk on his/her life, activity and creation using the active vocabulary.

Підготувати повідомлення про винахідника та його творіння.

9. Summarizing Підведення підсумків уроку

You worked hard. Your marks are…

What did you learn at the lesson?

Did you like this lesson?

How much do you remember from what you’ve learnt at the lesson?