asyan.org
добавить свой файл
1





Тема: вимова і правопис слів із дзвінкими приголосними в кінці та в середині слів перед глухими.

Мета: формувати вміння вимови та правопису слів із дзвінкими приголосними в кінці та в середині слів перед глухими; розвивати навики розрізняти глухі та дзвінкі приголосні; виховувати любов до птахів, викликати в учнів бажання допомагати їм взимку.

Обладнання: таблиці, індивідуальні картки, «павутинка», «морозенки», «сніжка», «сніжинки» з іменами дітей.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організація класу

Психологічний настрій класу.

Гості наші вмостилися.

Діти їх роздивилися.

Привітатися, усміхнутися

І до мене повернулися.

  • А тепер всі тихенько сіли. Сьогодні до вас прийшло багато гостей, тому на уроці ми всі повинні бути:

У важними

Р озумними

О рганізованими

К мітливими

Девіз уроку:

міркуємо швидко,

відповідаємо точно,

пишемо гарно.

II. Повторення вивченого.

1.«Мозкова атака»

Відгадування загадки.

Прийшла до нас бабуся

У білому кожусі,

Поля причепурила –

Пухнастим снігом вкрила.

Вгадайте - хто вона,

Бабуся чепурна? (ЗИМА)

  • Назвіть зимові місяці.

  • Назвіть перший місяць зими.

  • Який це місяць року?

  • Які приказки знаєте про зиму.

(Зимовий деньок, як комариний носок. То сніг, то завірюха, бо вже зима коло вуха. Грудень землю грудить і хату студить.)

1. - Як ми пишемо слово «Зима»?

- Чому? (перевірочне слово зими)

- А зараз відкриваємо зошити і записуємо число, класна робота.

2. Каліграфічна хвилинка.

З з зима.

Про який місяць іде мова у вірші Марійки Підгірянки.

А місяць грудень на радість людям,

Сніжком присипле замерзле груддя.

3. Звуко-буквений аналіз слова.

Записуємо слово грудень в зошити.

Грудень - 76., 6зв.

4. Індивідуальна робота.

Два учні на дошці виконують завдання.

1 картка (вставити пропущені букви)

Бл ... скучим снігом одяглося

ш ... роке поле за с ... лом.

2 картка (вставити пропущені букви)

Ми сніжиночки малі,

покружляли в в ... шині,

а з ... ма нас підганяє,

землю всю нами вст ... ляє.

5. Малюнковий диктант (коментовано).
Лисиця, олень, шишкар, берези, верба.

III. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні тема нашого уроку «Вимова і правопис слів із дзвінкими приголосними в кінці та в середині слів перед глухими.» Цю тему ви будете вивчати три уроки. Сьогодні ми навчимося правильно вимовляти слова із дзвінкими приголосними в кінці та середині слів перед глухими.

Давайте пригадаємо, які глухі приголосні ви знаєте?

Усе це кафе «Птах і чаша», (таблиця)

Як вони вимовляються? (Глухо)

Усі інші це дзвінкі. Як ви думаєте, чому інші звуки називають дзвінкими? (Вимовляються дзвінко).

Показ таблиці.

Глухі звуки, коли вимовляємо, то чуємо тільки шум, а коли вимовляємо дзвінкі, то чуємо і голос і шум.

Вправляння у вимові звуків по таблиці

IV. Тренувальні вправи.

  1. Робота з підручником.

Вправа 218 - ланцюжком (усно).

Перша і третя групи записують перший стовпчик і підкреслюють дзвінкі однією рискою, а глухі - двома рисками.

Друга група - другий стовпчик.

Робота в парах.

Таблиця на дошці.

А зараз поміняємося зошитами і перевіримо як написали ваші товариші.

  1. Фізкультхвилинка.

Морозець, морозець, пощипав нам щічки.

Теплі валянки у нас, шубки й рукавички.

Морозець, морозець, плещемо в долоні,

У дівчаток і хлопяток носики червоні.

  1. Вправа 219- колективно.

Учень читає вправу.

Це опис чи розповідь? (Розповідь)

Доведіть. Показ шишкаря.

Що нового дізналися про шишкаря? (він любить зиму).

Так важко птахам в мороз їжу добувати, а шишкарик ще й висиджує своїх малюків взимку. Як думаєте, чому? (Бо є їжа. Тоді цим пташкам ніякий мороз не страшний.) Із десяти зимуючих птахів до весни доживає лише одна пташка. Не мороз у тому винен, а голод.

Чим людина може допомогти птаству?

Бережіть птахів, підгодовуйте їх взимку. Вони приносять велику користь.

Яку? (Де багато пташок, там немає комашок.)

4.«Гронування». Складання «павутинки»

А зараз ми підберемо до слова «Зима» - чарівні слова, відгадавщи загадки. 1) Я падаю на ваші хати,

Я білий-білий, волохатий,

Я прилипаю вам до ніг

І називаюсь просто ... (сніг).

2) Крил немає, скрізь літає

Та ще й куряву здіймає. (Вітер).

  1. Що за гість, що тепло їсть? (Мороз).

  2. В нас зимою білим цвітом

Сад зацвів, неначе літом. (Іній).

5)Без рук, без ніг,

А по полю гасає. (Хуртовина).

6) Сріблясті та легкі
Казковою зимою,
Що за малі метелики
Кружляють над тобою? (Сніжинки).

А тепер у «Чарівних словах» назвіть дзвінкі звуки у кінці слова і перед глухими.

Ще раз вимовимо чітко ці слова.

5. Робота в групах.

За таку хорошу роботу до нас в гості завітали «сніговички». Виберіть собі по одному. В кого «сніговички» із червоними стрічками сідають в першу групу ось за ці столи. В кого «сніговички» із білими стрічками сідають в другу групу ось за ці столи. В кого «сніговички» із синіми стрічками сідають в третю групу ось за столи. Беремо тільки ручки.

Перша група.

Скласти вірш за допомогою питань.

(Що зробила? що?) сизокрила,

(Яким? чим? що?) покрила.

(Звідки? що роблять? які?) сніжинки

(Хто? що зробили? у чиї?) хатинки.

Орієнтовний варіант вірша.

Прилетіла зима сизокрила,

Білим пухом землю покрила.

Згори летять білі сніжинки

І звірі сховались у свої хатинки.

Друга група.

Скласти вірш із розсипаних слів.

Кожен день на поріг

падають сніжинки.

Білий сніг, білий сніг

Всі замів стежинки

Третя група.

Скласти твір-мініатюру з опорними словами (4-5 речень).

Зима, глибокий, сніг, земля, мороз, рипить, білий, зелені, ялинки.

Орієнтовний варіант твору.

Настала холодна зима. Під глибоким снігом спить земля. Від морозу порипує білий сніг. Тільки зелені ялинки стоять посміхаючись.

V. Підсумок уроку.

Наш урок підійшов до завершення. Ми з вами довго працювали, а тепер пограємося. Чим в зимі ви любите найбільше гратися. (Сніжками).

В мене в руках сніжка. Ви знаєте, що в руках вона швидко топиться. Я буду передавати вам її, але ви, відповідаючи на запитання, повинні швидко відповісти і віддати мені.

Яка тема сьогоднішнього уроку?

Ми навчилися правильно вимовляти ці звуки?

То як вони вимовляються?

Наведіть приклади таких слів.

На уроці ми міркували швидко?

А відповідали точно?

Виставлення оцінок

VI. Домашнє завдання.

Вправа 220. Завдання аналогічні як у вправі 218. Ви повинні вправу списати і підкреслити дзвінкі приголосні однією рискою, а глухі - двома рисками.

Закінчення.

Ось і закінчився наш урок,

Залишивши теплий слід у душі.

Будьте добрими, любі мої.

За роботу по заслузі, друзі,

Щиро дякую вам