asyan.org
добавить свой файл
1


Аналіз можливостей безкоштовних систем електронних розсилок в системі освітніх сайтів.

к.пед.н. А.В. Фоменко
Мета: дослідити безкоштовні системи електронних розсилок щодо використання їх можливостей у освітніх інформаційних ресурсах.
Завдяки чималій кількості особливих переваг концепції використання електронної розсилки, маркетинг по електронній пошті або електронний маркетинг швидко стає однією з найпопулярніших форм реклами в Інтернеті. Але окрім переваг електронний маркетинг також має декілька недоліків.

Електронний маркетинг має ряд унікальних переваг над другими формами маркетингу. Напевно, найзначнішою перевагою електронного маркетингу є його здатність охоплювати усесвітню аудиторію споживачів при мінімальних зусиллях. Звичайно, можливо охопити усесвітню аудиторію і за рахунок других форм реклами, але традиційні форми реклами, такі як: телебачення, радіо і друкарські видання, разом узяті, далеко не настільки ефективні в обхваті потенційних споживачів по всьому світу, наскільки ефективний в цьому електронний маркетинг.

Наскільки потрібен електронний маркетинг у системах освіти, зокрема, у сучасній школі. Розглянемо якім чином можливо використання системи електронного маркетингу взагалі.

Насамперед, сучасній освітній заклад (я буду розглядати тільки загальноосвітні заклади) повинен бути конкурентоспроможнім. Це дозволяє проводити відбір дітей, що у свою чергу дозволяє підвищити рівень якості освіти. Таким чином визначається неофіційний рейтинг школи.

Підвищенню рейтингу сприяє використання школою сучасних технологій, зокрема систем електронного маркетингу у наступних напрямках.

 1. Система електронних повідомлень:

  1. батькам о проведенні батьківських зборів,

  2. учням о змінах в розкладі, позакласних та позашкільних заходах,

  3. батькам і учням результати тематичних атестацій,

  4. батькам о відсутності учня на заняттях,

  5. учням о нових поступленнях у шкільну бібліотеку

  6. та ін..

 2. Система розсилок дидактичних матеріалів, завдань для учнів у період хвороби.

І це тільки невелика частина використання систем електронного маркетингу.

Однією істотною перевагою електронного маркетингу є його доступність. Істотну роль цей чинник грає у зв'язку з тим, що багато інших форм маркетингу, включаючи Інтернет маркетинг, коштують набагато дорожче, ніж електронний маркетинг. Витрати, пов'язані з електронним маркетингом, мінімальні. У ідеалі у нас є вже готовий список електронних адресатів, зацікавлених у наших послугах, так що у нас не виникнуть витрати з придбанням бази електронних адрес. Крім того, мінімальні витрати по розсилці, і їх можна розглядати як частина наших регулярних операційних витрат. Всі ці чинники вже роблять електронний маркетинг дуже ефективним з точки зору витрат.

Але з електронним маркетингом все ж пов'язані деякі витрати. Головним чином ці витрати пов'язані з написанням рекламного або спрямованого спеціалізованого тексту і створенням яких-небудь графічних зображень, які супроводжуватимуть текст реклами в електронних листах. Це зажадає залучення послуг професійного письменника рекламних текстів і дизайнера, який займеться створенням зображень. Вартість таких послуг сильно варіюється, але, як правило, нам буде потрібно заплатить більше більш дослідним письменникам і дизайнерам. Зв'язано це з чеканням того, що такі письменники і дизайнери зможуть зробити якіснішу рекламу, ніж те, хто володіє скромнішим досвідом.

Найочевидніший недолік електронного маркетингу полягає в тому, що його можуть розглядати як спам. Це є дуже серйозної проблемою. Щодня користувачі Інтернету отримують тонну непрошених електронних листів, зі спамовою рекламою. Ця проблема дозріла грандіозних розмірів. Хвиля спаму, проникаючого в електронні ящики безневинних користувачів Інтернету, вимушує їх з підозрінням відноситися до одержуваних непрошених електронних листів, які рекламують певний продукт або послугу.

До того ж у розвинутих країнах спам є незаконною діяльністю, тому фірма може бути покарана.

Можна максимізувати переваги використання електронного маркетингу на свою користь. Як головний чинник тут виступає список адресатів електронної розсилки. Он повинен складатися з клієнтів (у нашому випадку учнів та батьків), які висловили бажання отримувати електронні повідомлення з інформацією, а також потенційних, які виразили зацікавленість в додатковій інформації.

Також дуже ретельно необхідно підійти до вибору вмісту електронних листів. Необхідно виділяти на перший план товари і послуги, але при цьому не створювати враження, що ми старанно намагаємось продати їм товар або послугу. Наші електронні листи повинні містити так званий заклик до дії. Таким закликом має бути пропозиція, що підштовхує читача зробити певну дію, таке як, наприклад, виконати завдання, відвідати позакласний захід, почитати джерело, відвідати електронний ресурс.

Тема електронної комерції, зокрема електронного маркетингу є актуальною. Вона широко розглянута у мережі Інтернет. Тому існує велика кількість програмних продуктів, які забезпечують розвиток різних напрямків електронного маркетингу.

Одним з найбільш ефективних засобів комунікації в Інтернеті є електронна пошта. Лист, відісланий через Інтернет, вже через декілька хвилин приходить до адресата на іншому кінці планети, що є одним з основних переваг електронної пошти перед звичайною. Крім того, витрати на таку пересилку мінімальні. Тому електронна пошта в багатьох компаніях стає незамінним інструментом при веденні підприємницької діяльності.

Корпоративні розсилки

Останнім часом багато компаній в Україні і за кордоном стали активно використовувати власні корпоративні розсилки для підтримки зв'язку із споживачами корпоративні розсилки можуть використовуватись в системі шкільних сайтів.

Можна виділити наступні види таких розсилок:

 • рекламні;

 • електронний журнал;

 • новини сайту (новинні);

 • підписка на поновлювану інформацію;

 • комбіновані.

Про рекламні розсилки з прямою згодою одержувача (opt-in маркетинг) вже було згадано вище. У таких розсилках компанія публікує інформацію про свої нові товари, рекламних акціях і інші рекламні матеріали.

До електронних журналів відносяться розсилки, в яких публікуються різні новинні матеріали цілком, – у інтернет-користувачів немає необхідності переходити по посиланнях, аби прочитати новину в повному об'ємі.

Багато корпоративних порталів активно публікують свіжі матеріали, зв'язані так або інакше з діяльністю компанії. Часто об'єм таких матеріалів великий для розсилки, тому в неї публікуються лише анонси матеріалів, що з'явилися на сайті, з вказівкою прямих посилань на повністю опубліковану інформацію. Даний вигляд розсилок відноситься до категорії «Новини сайту».

Частина організацій надають інтернет-користувачам можливість отримувати по електронній пошті періодично поновлювані інформаційні матеріали: прайс-аркуші, котирування акцій і тому подібне, в нашому випадку – відомості про шкільні та класні заходи, оцінки, поради, та ін. В цьому випадку у батьків відпадає необхідність самому пам'ятати про необхідність відвідування веб-сайту школи, аби узнати свіжу інформацію.

На практиці частенько використовується комбінація декількох видів розсилок.

В кожному з представлених видів розсилок своя специфіка, яку треба враховувати при його створенні і веденні. Нижче розглянута специфіка найбільш складного способу організації маркетингу по електронній пошті – електронного журналу.

Електронний журнал

Електронний журнал є найпривабливішою для інтернет-користувачів формою здобуття інформації. Проте це один з найбільш трудомістких і складних способів організації e-mail-маркетинга, оскільки він вимагає залучення авторів для написання новин, створення оглядів і інших матеріалів, здатних зацікавити інтернет-користувачів.

Новини, що розміщуються в електронному журналі, найчастіше дублюють новинну інформацію, що з'явилася на самому корпоративному сайті.

Виходячи з аналізу публікацій по веденню електронних розсилок ми можемо сформулювати практичні поради з організації розсилок видів «Електронний журнал» і «Новини сайту».

Притягати компетентних авторів. За якістю інформаційних матеріалів, опублікованих в розсилці, судитимуть про саму компанію. Якщо в розсилці з'явиться, наприклад, огляд тієї або іншої галузі, який зробив некомпетентний фахівець, то це може завдати шкоди іміджу компанії і її послугам.

Використовувати інформативні заголовки. Найбільш частою помилкою є невиправдане використання помітних заголовків, що не дають уявлення про вміст матеріалу. Читачам доведеться ознайомитися з самим матеріалом, аби зрозуміти, про що саме йде мова, і якщо вони визнають, що заголовок не відповідає суті, то втратять довіру до майбутніх матеріалів і самої компанії.

Розумна кількість реклами. Електронний журнал має бути цікавий і корисний для читачів. Якщо весь матеріал складається лише з реклами компанії, то це може привести до того, що нові передплатник на розсилку відмовлятимуться від неї після прочитання одного-двох випусків.

Надавати передплатникам всіляку інформацію, яка може їх зацікавити. Одному з основних завдань, що стоять перед ведучим розсилки, є утримання вже наявних передплатників і залучення нових. Для цього необхідно приймати але увага, що інтереси в цільової аудиторії можуть бути вельми різносторонніми і що читачів може не задовольнити мала інформативність розсилки. Для того, щоб уникнути цього, необхідно надавати різнопланову інформацію, але в рамках заявленої теми.

Наприклад, якщо журнал веде компанія, що проводить одяг, то в своїй розсилці вона може розміщувати раді з правильного підбору одягу, новини зі світу моди, анонси виставок і тому подібне Якщо ж в розсилці буде інформація лише про вироблювану продукцію, то це істотно обмежить круг потенційних передплатників.

Правильно вибирати періодичність розсилки. Питання про періодичність розсилки грає важливу роль для утримання аудиторії. Якщо розсилати дуже часто – передплатникам це може не сподобатися; якщо дуже рідко – визнають, що у вас малоінформативний ресурс. Рішення про періодичність краще приймати на основі характеристик цільової аудиторії, а також типа і призначення інформації, яка надається. Наприклад, для компанії, торгуючою побутовою технікою, немає сенсу робити інформаційну розсилку для споживачів щодня, оскільки читачі можуть визнати її вельми настирливою і швидко відмовитися від неї. Один-два рази в місяць для даного випадку буде сповна вистачає. Тоді як компанія, що надає інформаційні послуги, наприклад, для брокерів, щодня може розсилати своїм пеедплатникам новини ринку і іншу актуальну інформацію, що може бути позитивно сприйняте серед цільової аудиторії.

Способи технічної організації електронної розсилки

Окрема увага при відкритті електронної розсилки необхідно приділити способу технічної підтримки: використанню незалежних розсильних серверів, власного або платного програмного забезпечення.

Найбільш крупними серверами електронних розсилок в Росії є служби content.mail.ru і Conlenl.mail.ru, які налічують мільйони користувачів. Ці служби дозволяють всім, хто бажає, створювати власні розсилки і забезпечують залучення передплатників. Дана послуга безкоштовна в разі створення розсилок, що мають некомерційний характер. Платою за користування послугами розсильного сервера в цьому випадку є автоматично розміщувана реклама в тексті розсилок. Послуги з підтримки розсилок комерційній спрямованості надає служба content.mail.ru, яка на платній основі допускає в свій каталог і анонсує серед своїх користувачів інформаційні корпоративні розсилки.

До переваг використання спеціалізованих розсильних серверів відносяться: зручність у використанні, немає необхідності залучати програміста, можливість залучення додаткових передплатників з боку аудиторії розсильного сервера. Причому останній пункт найбільш актуальний, коли відвідуваність власного веб-сайту дозволяє залучати лише одиниці передплатників, тоді як включення розсилки і її анонсування серед користувачів розсильного сервера можуть залучити тисячі передплатників за короткий проміжок часу. Проте варто згадати і про недоліки використання розсильних серверів: як правило, немає доступу до бази даних передплатників (за винятком випадків, коли організація платить лише за технічну підтримку і не користується послугами із залучення передплатників), існує залежність від чужої організації, платність.

Якщо ж організація хоче самостійно розпоряджатися списком передплатників, не допускати розміщення чужої реклами або розсилка призначена лише для клієнтів, то необхідно використовувати власне або купувати програмне забезпечення. Проте в даному випадку доведеться залучати технічних фахівців для його налаштування і безперебійної роботи.

Ми проаналізували програми для організації поштової розсилки і виділили ряд визнаних лідерів. При визначенні програм розсилки ми заздалегідь розділили їх на декілька категорій.

Список використаних джерел


 1. Аргерих Л. и др. Проффесиональное PHP программирование, 2-ое издание. – Тэр. с англ. – СПб: Символ-плюс, 2003. -1048с., ил.

 2. Аткинсон, Леон. MYSQL. Библиотека профессионала.: Тэр. с англ. — М.: Издательский дом "Вильяме", 2002. — 624 с.: ил. — Парал. тит. англ.

 3. Гудман Д., JavaScript.Библия пользователя, 4-ое издание.: Тэр. с англ. – М.: Издательский дом «Вильямс», 2003. –960с.

 4. Джонс, Дон. Создание Web-сайтов на бесплатном движке PHP-NUKE : тэр. с англ. яз. /Дон Джонс. — Г. : Изд-во Триумф, 2005. — 304 с.

 5. Зубкова С.В. Интерактивные Web-документы. – М.: ДМК Пресс, 2000.

 6. Коггзолл, Джон. РНР 5. Полное руководство. : Тэр. с англ. — М. : Издательский дом "Вильяме", 2006. — 752 с.: ил. — Парал. тит. англ.

 7. Котеров Д. Самоучитель PHP 4, С-пб., Бхв-питербург, 2003, 555 с.

 8. Кузнецов М., Симянов И. Самоучитель PHP5, С-пб., Бхв-питербург, 2003, 536 с.

 9. Кузнецов М., Сидянов И., Голышев С. PHP 5. Практика разработки Web-сайтов. – СПб.:БХВ-Питербург, 2005. –960 с.: ил.

 10. Мэрдок, Келли, Л.JavaScript: наглядный курс создания динамических Web-страниц. : Тэр. с англ. :Уч. пос. — М. : Издательский дом Вильяме", 2001. — 288 с. : ил. — Парал. тит. англ.

 11. Патерсон Л. Использование HTML 4. К.; М.; СПб.: Вильямс, 1998.

 12. Пейтел К., Мак-Картни М.П. Секреты успеха в электронном бизнесе. – СПб: Питер. 2002

 13. Томсон Лаура. Разработка Web-приложений на РНР и MYSQL: Тэр. с англ./Лаура Томсон, Люк Веллинг. — 2-ое изд., испр. — СПб: ООО ДиаСофтЮП, 2003. — 672 с.

 14. Ульман Л. Основы программирования на PHP: Тэр. с англ. –M.: ДМК Пресс, 2001. – 288 с.: ил.Електронні джерела

 1. Динго IT BlueBox. http://bluebox.dingo-mobile.ru/schemes

 2. Spam-Reclama.ru http://www.spam-reklama.ru/spam_soft.html

 3. Храмцов П. Лабиринт интернет. – библиотека Информика

http://www.informika.ru/text/inftech/internet/webmast/labirint/email.htm

 1. Хоффман Б., Мартин К. Разработка программного обеспечения для небольшой организации. – Открытые системы – http://www.osp.ru/os/2007/03/4158385/

 2. Интернет маркетинг и e-mail рассылка. Реклама в Интернете. – http://www.epochta.com.ua/

6.Каз ИнфоТех. СМС рассылка. – http://www.kazinfoteh.kz/

7. Сальников И. Разработка системы почтовых рассылок. – Библиотека Мерфи. – http://www.library.mephi.ru/data/scientific-sessions/2001/13/2147.html