asyan.org
добавить свой файл
1
Інструкція по налаштуванню мотопідвісу:

Спершу трохи теорії і термінів, адже повинен же початкуючий любитель супутникового телебачення знатися на всіх цих термінах, важко сприйманих на слух і врешті-решт розуміти те, що робить своїми руками.

« ПОЯС КЛАРКА »

Учений і письменник Артур Кларк, ще в 1945 р. передбачав, що штучний супутник землі виведений на кругову екваторіальну орбіту на висоту 35800 км. звертатиметься довкола землі за 24 години. Для спостерігача, що знаходиться на землі, цей супутник завжди знаходитиметься на одному місці і його орбіта називається геостационарной. Якщо представити всі супутники, що знаходяться на геостационарной орбіті, то в південній частині піднебіння (для північної півкулі) ланцюжок супутників вистроїться в дугу. Ця дуга і була на честь Артура Кларка названа поясом Кларка. Самий верхній супутник буде тим вище, чим південніше знаходиться спостерігач. На екваторі верхній супутник буде прямо над головою, пояс Кларка виглядатиме рівною лінією і ділити піднебіння на дві рівні частини. Кожен супутник має свою орбітальну позицію яка визначається меридіаном над яким він розташовується. Наприклад відомий супутник HotBird знаходиться над меридіаном 13 градусів східної довготи, тому і його позиція пишеться 13E.

« КУТ МІСЦЯ » (кут підйому)

Кут місця, або кут підйому - це кут між лінією горизонту і напрямом на супутник у вертикальній площині.
Чим ближче орбітальна позиція супутника до географічної довготи місця прийому, тим більше кут місця, тобто тим вище супутник над горизонтом. У міру відалення орбітальної позиції від географічної довготи кут місця зменшується і врешті-решт стає негативним, тобто супутник з такою орбітальною позицією ховається за горизонтом.

« АЗИМУТ »

Азимут - це напрям на супутник в горизонтальній площині. Азимут супутника, орбітальна позиція якого збігається з довготою місця прийому, дорівнюватиме 180, тобто антена дивитиметься строго на південь.

« ЭЛЕВАЦІЯ »

Ельовация - це один з найважливіших кутів для налаштування полярної підвіски супутникової антени. Для того, щоб приймати всі доступні супутники, потрібно аби антена оберталася довкола певної осі. Ця вісь називається полярною і вона має бути паралельна земній осі. На екваторі полярна вісь буде паралельна земній поверхні, чим північніше точка прийому, тим на менший кут від вертикалі відрізнятиметься нахил полярної осі. Так от элевация і є кут, на який нахилена полярна вісь відносно вертикалі Кут элевации визначається так: 90 градусів - широта місця прийому. Наприклад для Н.Новгорода элевация = 90 - 56,2 = 33,8 градусів.

« ДЕКЛИНАЦІЯ »

Якщо ми виставимо лише кут элевации для осі обертання антени, то не прийняти нам жодного супутника. «Промінь» від антени малюватиме в піднебінні пряму лінію високо над всіма супутниками. Аби виправити цю ситуацію антену слід нахилити відносно полярної осі на певний кут. Цей кут і називається кутом деклинации.

« КУТ КОРЕКЦІЇ »

Тепер ми знаємо, що для того, щоб наша антена оберталася направляючи свій «промінь» точно на супутники необхідно виставити кути элевації і деклинації. Але не все так, як хотілося б. По розрахункових кутах элевації і деклинації антена буде своїм «променем» описувати в піднебінні дугу що трохи відрізняється від дуги поясу Кларка, що звичайно ж дуже небажано. І чим більше у вас антена, тим сильніше ця погрішність позначатиметься на прийомі. Для цього вводиться невеликий кут корекції, який зазвичай не перевищує одного градуса. На величину цього кута зменшується кут элевації і збільшується кут деклинації

« КУТ ПОВОРОТУ ПОЛЯРНОЇ ПІДВІСКИ »

Кут повороту полярної підвіски - це кут, на який потрібно обернути антену довкола полярної осі відносно напряму на південь для налаштування на певний супутник. На перший погляд здається, що цей кут має дорівнювати різниці між азимутами супутника і азимутом напряму на південь. Але це лише так здається.

« КУТ ОФСЕТНОСТІ АНТЕНИ »

Само назва антени говорить про те, що фокус у неї зміщений. Конвертер винесений із зони затінювання дзеркала антени, саме тому «промінь» антени не перпендикулярний площині раскрыва антени, а направлений вище якраз на цей кут офсетности. Завдяки цьому офсетна антена не дивиться в піднебіння як прямофокусная, а розташовується майже вертикально.

Перевірка і встановлення мотопідвісу

Візьміть мотопідвіс і просто підключіть його в кімнаті до ресівера або DVB-карти. Один кінець кабелю підключіть до входу ресівера або DVB-карти, другий кінець потрібно підключити до роз'єму мотопідвісу з написом "Receiver". Після включення системи на мотопідвісі повинна спалахнути зелена лампочка, вона є ознакою того, що на мотопідвіс поступило живлення. Натискуйте і утримуйте гумову кнопку з написом "East-West Button" один раз, вал мотопідвісу повинен почати рухатися у напрямі заходу "West", натискуйте і утримуйте кнопку двічі, і вал почне рухатися у напрямі сходу "East". Перевірте, аби мітка валу мотопідвісу проходила в обох напрямах до 80°. Спочатку, на новому мотопідвісі вал може рухатися лише на захід, для того, щоб він став рухатися на схід, потрібно скинути налаштування мотопідвісу. Для цього потрібно тонкою спицею або сірником натискувати приховану кнопку "Reset" і потримати, поки зелена лампочка не почне блимати рудим кольором. Після цього вал повинен рухатися без проблем в обидві сторони.
Перевірте, чи управляється мотор командами з вашого приймального пристрою. Для користувачів ресіверів великих проблем виникнути не повинно. Розглянемо управління мотопідвісом з ресівера "Lumax DV-728". Увійдемо до меню "Установка антенны"->в графі "Позіционер" виберемо "DiSEqC 1.2"->жмем "OK"
У графі "Рух" натискуємо вліво або управо джойстик на пульті, дивимося, чи рухається вал мотопідвісу. Також перевіряємо для графи "На один крок".

Трохи складніше за справу йдуть у користувачів DVB-карт. Вся річ у тому, що для управління мотопідвісом потрібна спеціальна програма. Я поясню управління мотопідвісом на прикладі програми для перегляду супутникового телебачення "PROGDVB" версії 4.72. Детальне налаштування програми буде розглянуто в розділі "налаштування програм супутникового ТБ і Інтернету", якщо ви вже мали з нею справу, то повинні розуміти, що таке "Plugins". Для того, щоб програма "PROGDVB" змогла управляти вашим мотопідвісом, їй потрібна спеціальна підпрограма, яка називається "Plugin". Для різних типів DVB-карт може бути використаний свій "Plugin".
Якщо у вас DVB-карта SS3 TT-Budget 1401 або TT-Budget 1400, то вам підійде DiSEqC U "Plugin", за бажання його легко можна знайти в мережі. Plugin складається з двох файлів, які копіюються в кореневу директорію "PROGDVB". Встановлюємо, йдемо "Плагини"->"diseqcu"->"set up DiSEqcU"-> прибираємо галочки "Auto Drive" і "Usals". Знову йдемо "Плагини"->"diseqcu"->"motor DiSEqC Commands"->у вікні, що відкрилося, пробуємо подати команди, натискуючи кнопки "Drive West", "Drive East", "Step to West", "Step to East". Вал мотопідвісу повинен рухатися залежно від заданого вами напряму.
Так само для власників TT-Budget 1401 тепер доступна окрема програма для управління мотором і модуль для програми alt-dvb 2.2/ Узяти можна ТУТ
Володарям карток TechniSat SS2 доведеться викачати патчені драйвера версії 4.3.0, оскільки стандартні драйвера не коректно формують сигнали для управління мотопідвісом, setap4pc має бути тій же версії, що і драйвер, беремо тут http://www.gs.ru/soft/si/ss2/430/ss2-430ss.rar, SS2DiSEqC19 з патченними драйверами(615к) тут http://www.gs.ru/soft/si/ss2/pos/SS2DiSEqC19.zip. Встановлюємо драйвера, копіюємо файли з архіву SS2DiSEqC19.zip у кореневу директорію програми "PROGDVB". Йдемо в "Плагини"->ss2diseqc. З'явиться вікно, схоже на плагин для управління мотопідвісом під картку SS3. Натискуйте кнопку "Configuration"->у вікні "Type" виберіть типа мотора, якщо потрібного немає, пробуйте всі можливі варіанти ->жмем "Apply". У вікні "DiSEqC 1.2 Commands" зліва вибираємо "Drive motor East/West"-> ставимо галочку "Steps"->указуємо кількість кроків ->жмем "Drive". Вал мотопідвісу повинен повернутися на ту кількість кроків, яку ви вказали.

Якщо мотопідвіс підкоряється командам, то можна сміливо переходити до наступної частини налаштування.

Якщо ви вже встигли поекспериментувати і покрутити мотор, то його слід повернути в нульову позицію.

Встановлюємо мотор так:

При установці мотора слід звернути увагу на те, що у нього є два роз'єми в нижній частині до яких підключатиметься кабель. Підвіска антени повинна кріпитися як можна ближче до підшипника хобота, так ми максимально розвантажимо мотор. У той-же час не забувайте про кабель, якщо ви посунете підвіску дуже близько, то кабель може бути пошкоджений під час обертання мотора. Для підключення кабелю до мотора непогано б застосувати Г-подібні перехідники.

Мотор слід виставити строго перпендикулярно площини розкриву антени. І не забувайте що хобот мотора повинен знаходитися в нульовій позиції. Для визначення перпендикулярності мотора можна заміряти відстані з двох сторін від мотора по самі вінця антени, вони мають бути однакові.

Налаштування мотопідвісу

При налаштуванні мотопідвісу у вас виникнуть два питання:

1. Який супутник буде центральним? Тобто найвищим у вашій місцевості.
2. На який кут элевации потрібно встановити мотопідвіс? Аби він точно міг повторити дугу орбіти.

Для відповіді на ці питання вам знадобиться взнати широту і довготу вашого місцерозташування. Ми набудовуватимемо мотопідвіс в місті Вологді (Широта 59.12° N; Довгота 39.54° E), тому давайте, визначимо, який супутник у нас буде найвищим. Для цього потрібно узяти нашу долготу- 39.54°E, зайти на сайт www.lyngsat.com і поглянути, чи є супутник з таким градусом 39.54°E. Найшвидше, ви не зможете знайти супутник з такими точними координатами, але на сайті видно, що в районі горизонту цієї довготи розташовуються два супутники: 40°E Express AM1 і 39°E Hellas Sat 2 . Так вийшло, що ми попали прямо в середину між цими двома супутниками, напрошується питання: "Що робити?". Відповідь: "Не паниковать:-)". Головне, що ви визначили найближчі супутники, як викрутитися з цієї ситуації читайте далі ....
Для того, щоб визначити кут элевации, на який потрібно встановити мотопідвіс, нам буде потрібно широту, в нашому випадку вона 59.12°N. Ми набудовуватимемо мотопідвіс EuroDream GTP-2100AM, набудовувавши його можна обійтися без знання цього кута, оскільки на мотопідвісі є дві шкали: з одного боку "Latitude"(широта), а з іншою "Elevation"(элевация). Ми можемо скористатися шкалою "Latitude", виставити на ній мітку на 59°, мітка на шкалі "Elevation" виставиться при цьому сама. Якщо на вашому мотопідвісі немає шкали "Latitude", ви можете скористатися наступною формулою Elevation=90°-Latitude, в нашому випадку виходить Elevation=90°-59°=31°
І намертво затягуємо гайки, поки ми їх чіпати не будемо, і якщо повезе ми їх чіпати взагалі не будемо.

Ми з'ясували, що наша довгота 39.54°E, тобто наше найвище місце на дузі орбіти знаходиться між двома супутниками. На сході від нас знаходиться супутник 40°E Express AM1, а на заході 39°E Hellas Sat 2. Якщо довгота місцерозташування збігається з реальним супутником, то мітку валу мотопідвісу встановлюють в положення 0° і налаштовують на цей супутник. Але така влучність мало вірогідна. У нашому випадку потрібно вибрати будь-який з супутників і виробляти на нього налаштування з поправкою мітки валу мотопідвісу. Наприклад, якщо ми набудовуватимемо наш мотопідвіс по супутникові 39°E Hellas Sat 2, а він знаходиться від нас на 0.5°W західніше, то мітку валу мотопідвісу потрібно обернути на 0.5°W, і навпаки, якщо ми вибираємо для налаштування супутник 40°E Express AM1, то виставляємо мітку на 0.5°E східніше відносно 0 положень валу.

Різниця в 0.5° між центральним положенням мітки валу до супутника не зіграє великої ролі, тому ми поставимо вал нашого мотопідвісу в центральне нульове положення і саме в цьому положенні налаштовуватимемося на супутник 40°E Express AM1.

Тепер коли все зібрано треба обернути увагу на кронштейн до якого буде кріпиться наша система.
Він повинен відповідати наступним вимогам:
1. забезпечувати максимальний розворот антени, не забувайте що в нульовій позиції вона дивитиметься строго на південь.
2. забезпечувати максимальну жорсткість.
4. забезпечити вертикальність труби, на яку вішатиметься антена. ДУЖЕ ПОВАЖНО!!!!
3. забезпечити надійність кріплення опори до стіни або іншої підстави.

Ось приклад регульованого кріплення

При установці мотопдвеса на опорі, яка не має вузла для регулювання вертикальності, цілком достатньо при розмітці отворів під анкера проконтролювати вертикальність і при необхідності підігнути нижні откосины або підкласти під них шайби.

Ну що, закріпили? Вертикальну трубу, на яку кріпитимемо антену, слід ретельно виставити по рівню, вона має бути строго вертикальна по всіх напрямах.

Тепер, коли все налагоджено, сміливо можете встановлювати всю систему на кронштейн, але спершу підключите два кабелі. Один кабель піде від конвертера в роз'єм "LNB" мотопідвісу, другий кабель піде від роз'єму "Receiver" до ресівера або DVB-карте. Після монтажу, система налаштовуватиметься на супутник 40°E Express AM1, як проста супутникова антена

Для налаштування вам знадобиться який-небудь індикатор, по якому ви зможете оцінити точність орієнтації антени. Як цей індикатор може послужити САТФАЇНДЕР, шкала рівня по приймачу на екрані телевізора, динамік або навушники підключені до звукової карти комп'ютера на якому запущена програма Fast SatFinder від Mixe або спектроаналізатора. Все ваше устаткування потрібно включити, виставити на приймачі параметри транспондера з найсильнішим сигналом з вершинного супутника і можна приступати до юстирування антени. При появі свідчень, що свідчать про налаштування на супутник, добийтеся їх максимуму і зафіксуйте антену в такому положенні. Якщо для налаштування ви використовуєте САТФАЇНДЕР, то необхідно упевниться, чи на той супутник ви попали...

Наступним кроком буде контроль сигналу на крайніх супутниках на заході і сході.
Для цього вам потрібно вибрати два супутники з сильним сигналом з близькими за значенням кутами повороту полярної підвіски на захід і схід. Повертаємо антену, вже за допомогою мотора, на один з цих супутників контролюючи кут повороту за шкалою мотора. Налаштувавшись на супутник, перевіряємо і запам'ятовуємо зміни сигналу при подачі антени вгору і вниз. Повертаємо антену на другий супутник і також запам'ятовуємо зміну сигналу при подачі антени вгору і вниз. Тепер порівнюємо зміни стрибала при подачі антени вгору і вниз на східному і західному супутниках. (Лише гайки при цьому не відкручуйте *13 )
1. Якщо сигнал зменшувався в обох напрямах і на західному і на східному супутнику, вас можна привітати, напрям на південь у вас налагоджений дуже точно і на цьому налаштування можна вважати завершеним.
2. Якщо на західному супутнику сигнал збільшувався при подачі вгору, а на східному збільшувався при подачі вниз, то у вас підвіска направлена на схід від напряму на південь. Оберніть всю конструкцію разом з мотором трохи на захід і повторите все заново.

3. Якщо на західному супутнику сигнал збільшувався при подачі вниз, а на східному збільшувався при подачі вгору, то у вас підвіска направлена на захід від напряму на південь. Оберніть всю конструкцію разом з мотором трохи на схід і повторите все заново.

4. Якщо ж на сході і на заході сигнал збільшується при подачі антени вгору, то кут элевации великий і його потрібно зменшувати, а кут деклинации збільшувати

5. Якщо ж на сході і на заході сигнал збільшується при подачі антени вниз, то кут элевации малий і його потрібно збільшувати, а кут деклинации зменшувати.

Якщо у вас вийшов 4 або 5 варіант, то ви допустили неточність при налаштуванні підвіски і вам доведеться виконати операцію з поворотом антени на захід і схід кілька разів помалу змінюючи кути элевации і деклинации, не забувайте контролювати сигнал на вершинному супутнику.
Якщо 2 або 3 варіант, то обернувши антену разом з мотором на невеликий кут виконайте все заново. Не виключено що у результаті у вас може вийти 4 або 5 варіантів.
Проробляючи всі маніпуляції ви повинні чітко собі представляти що ви робите, орієнтуйтеся по малюнках.
Якщо вам доводиться змінювати кут элевации не забувайте в протилежному напрямі міняти кут деклинации. Краще всього це робити так: на крайньому супутнику підстроюємо деклинацию до максимального рівня сигналу, повертаємося на вершинний супутник і також по максимуму сигналу відбудовуємо элевацию. Цю операцію потрібно буде виконати кілька разів.

Другий варіант налаштування:

Для налаштування антени з мотором пропоную такий вариант: Самий простий і нетрадиційний спосіб, але надійний займає 2часа налаштування без всяких шаблонів, полярних зірок і т.п.Нужен рівень(схил),руки,голова,ну і інструмент для кріплення, складки антени!!! Приклад привожу для свого регіону на основі мотора GEOTRACK H-120 (у народі так званий Слоник):1.Нужно знати свої кординаты(для нас 48*10 с.ш. і 23*53 в.д.) 2.Определяеся який супутник щонайближче знаходитися верхньої нульової крапки(для нас Astra1-23,5*) 3.Устанавливаем мотор в нульову крапку за допомогою ресівера(скидання позицій, на різних ресіверах по разному Перейти до довідки, Вихідне положення мотора) 4.Собираем антену дотримуючи всі правила збірки, а саме антена має бути закріплена чітко по центру на хоботі мотора(на нім є мітка центру) 5.Крепим кронштейн на стіну, аби кронштейн знаходився жостко закріплений і точно виставлений вертикально землі(перевіряємо за допомогою рівня або схилу) 6.устанавливаем мотор в кронштейн кріплення мотора на відмітці(для нас 48*) і затискаємо болти намертво7.Вешаем антену з мотором на кронштейн, направлям приблизно де знаходитися сонце в зеніті(при отсуствии сонця можна визначитися від куди встає і заходит-середняя крапка) затискаємо болти, але з невеликим люфтом, аби можна було вращять антену з мотором.8.Вкл. ресівер знаходимо супутник(для нас Astra1-23,5*) набираємо найсильніший транспордер (для нас 10862 H 22000) зберігаємо, якщо такий присуствет в списку просто залишаємо на нім, аби можна було бачити силу сигналу і качество.9. Начинаємо шукати, зрушуючи по міліметрам всю антену з мотором і піднімаючи(опускаючи) антену на кронштейні кріплення до мотора, при появі сигналу і якість на ресівері перевіряємо збігається частота потрібного супутника чи ні, за допомогою сканування цієї частоти ( для нас повинен показувати канал-Ocko TV) 10.
В ресівері переходимо в супутник який знаходитися в нижній точці Сходу (для нас LMI-75*), також набираємо або ставимо частоту сильного транспордера для цього супутника, за допомогою пульта ресівера починаємо вращять антену на схід до появу сигналу, якщо сигнал не знаходитися возвращяеся назад у верхнию нульову крапку(для нас 23*5) зрушенням на декілька мм. всю антену з мотором на захід або Схід ( предворительно відзначивши першу точку установки-фламастером,карандашом) при пропажі сигналу даємо поправку за допомогою пульта ресівера до востановление сигналу, зберігаємо, починаємо знову вращять за допомогою пульта антену на схід (предворительно поставивши частоту супутника(для нас LMI)) при появі хоч не великого сигналу на цьому супутнику, рукою пробуємо нахилити антену верх або в низ повинен сигнал збільшуватися або зменшуватися, в залежності куди нахилили буде ясно як ваша антена знаходитися по відношенню до супутника вище за його крапку або нижче, якщо при нажати рукою антени верх сигнал збільшився означає ваша антена знаходитися вище за точку супутника означає даємо поправку у верхній нульовій крапці зрушуючи антену разом мотором на схід(відзначу декілька мм. не див.),при натисненні рукою вниз відповідно ваша антена знаходитися нижче за точку супутника означає даємо поправку у верхньої нульової крапки на схід.Теж саме робимо із західною нижньою точкою(для нас супутник Hispasat) .11.Настроив правильна ці три крапки(нижняя Сходу, нижняя Заходу і верхня нульова) затискаємо болти кріплення мотора з антеною намертво і можна сміливо переходити до налаштування інших супутників за допомогою пульта ресівера, все тепер залежатиме від діаметру антени і можливості прийняти цей супутник.