asyan.org
добавить свой файл
  1 2 3

8. Теорія «Які бувають питання» (5 хв.)

1. Закриті питання. Це такі питання, на які можна відповісти «так» чи «ні». Приклад: «Тобі подобається реп?» - «Ні». «У тебе є велосипед?» - «Так».

Такі питання дуже небезпечні, вони вимагають від людини чіткої відповіді, змушують його приймати рішення (а значить, нести потім відповідальність), тому часто людям легше сказати «ні», ніж «так». Отже, якщо ви не хочете отримати негативну відповідь, таких питань краще не ставити.

Приклад: «Ти залишишся з нами вечеряти?». Найбільш ймовірний відповідь, яку ви отримаєте - «Ні». Якщо ви хочете, щоб людина залишилася, краще сказати: «Мама нас з тобою кличе вечеряти. Як ти на це дивишся? ». Тут питання відноситься вже до наступного типу - відкритих питань.

2. Відкриті питання. Це питання, які починаються з питального слова (що, як, чому, коли і т.д.). Приклад: «Як тебе звуть?».

Відповіді на ці питання зазвичай бувають розгорнуті. Отже, якщо ви хочете дізнатися суб'єктивну думку людини по якомусь питанню, дізнатися, що вона думає, задайте їй відкрите питання. Приклад: «Де ти живеш?», «Чим ти захоплюєшся?».

3. Альтернативні питання. Це питання, які вимагають від відповідального людини зробити вибір: вибрати одну з альтернатив («Ти підеш пішки або поїдеш на автобусі?"). Це дуже хитрі питання, їх використовують, коли хочуть наштовхнути людину на певну думку, коли хочуть, щоб людина не думала про інші альтернативи, які існують, а вибирала з того, що пропонується («Ти зараз вип'єш або закуриш?». У людини не запитують, чого він хоче взагалі, а підштовхують зробити вибір з двох альтернатив). Альтернативні питання формують у людини псевдо думки.
9. Рольова гра «Впевнена поведінка» (15 хв.)

Мета: вдосконалити навички впевненої поведінки в спілкуванні.

Інструкція: учасникам пропонується розіграти сценку. У ваш клас приходить новий учень. Він не здається ні зарозумілим, ні занудливий, але ваш приятель підбиває вас показати новенькому «де його місце». На ваш опір приятель питає: «Ти що не хочеш зі мною спілкуватися?». Ваші дії? Учасникам пропонується продемонструвати різні способи поведінки. Слід обговорити кожну модель поведінки:

1. Різко обірвати приятеля: «Ти мені тут не загрожуй - я сам собі хазяїн». (Агресивна поведінка);

2. Нагадати приятелю про те що він від вас залежить: «Ну це ти виступиш на першій контрольній з фізики» (Маніпулятивна поведінка)

3. Висловити свою думку: «Я не хочу самостверджуватися за рахунок іншого» (Впевнена поведінка)

4. Поміркувавши, ви приходите до висновку, що з цим товаришем ви дружите багато років і не хочете втрачати його дружби через якого новенького (Уникнення конфлікту).

Обговорення. Замість впевненої поведінки люди можуть вести себе агресивно - перший варіант відповіді як раз і описує таку поведінку, коли людина використовує силу і натиск у відстоюванні своєї точки зору. Досвід показує, що агресивна реакція - перша, що приходить в голову людині, але як правило, вона викликає ще більш жорстку агресію в співрозмовника, чи він злякається, але відносини при цьому будуть зіпсовані.

Друга реакція - теж поширена, її називають маніпулятивною, коли людина знає слабкі місця іншої і вміє натиснути на них так, що інша людина веде себе відповідно до очікувань. Це поведінка базується на принципі: «я-хороший -« ти - поганий ». Маніпуляція не вирішує проблему, а створює ситуацію відходу від даної проблеми, яка вимагає визнання в своїх слабостях.

Четверта відповідь - протилежна агресивному, а саме уникання. Така поведінка небезпечно тим, що вона не дає досвіду відстоювання своїх інтересів і думки, а значить легко може стати об'єктом чиєїсь маніпуляції. Такій людині важко буде говорити ні.

З усіх запропонованих варіантів поведінки впевненим є варіант 3. Ця відповідь і пояснює вашу поведінку і не зачіпає почуття іншої людини. В цьому і полягає суть впевненого поведінки - залишитися при своїй думкці, але не тиснути на інших, вести себе так, що б тебе поважали, але не боялись.
10 Вправа «Ситуації» (20мін.)

Пояснення: З учасників вибираються 3 пари добровольців. Кожній парі дається певна життєва ситуація.

Інструкція: Зараз я роздам кожній парі опис однієї життєвої ситуації. Ви повинні будете продумати, як у цій ситуації, яка вам дісталася, буде проявлятися впевнена, невпевнена і груба поведінка головного героя. Вам належить поставити, а потім показати всім нам три сценки, в яких ситуація, що задається за допомогою другорядного героя (це ініціатор ситуації), буде весь час однією і тією ж, а ось поведінка головного героя - різною: в 1-й сценці - впевненою , у 2-й - невпевненою, в 3-й - грубою.

На підготовку всіх 3-х сценок я даю 10 хв.

Ситуація № 1. Мама знаходить в кишені підлітка презервативи і просить пояснити, що все це означає.

Ситуація № 2. Дівчина просить молоду людину купити їй пива і пачку сигарет.

Ситуація № 3.Однокласник вже 3 години сидить у Вас вдома за комп'ютером і грає в різні ігри. Це заважає Вам зайнятися своїми справами.

Поки 3 пари добровольців готуються, з іншими учасниками, обговоріть з учасниками наступні питання:

Чи стикалися ви в житті з ситуаціями, які викликали розгубленість?

Можете навести приклади таких ситуацій?

Як ви на них реагували?

А як би вам хотілося відреагувати?

А тепер подивимося, як представили варіанти поведінки наші добровольці у сценках. Зараз кожна пара буде показувати нам всі свої сценки. Прошу всі пари зробити підсумковий показ сценок в довільному порядку, тому що ми, глядачі, будемо намагатися вгадати, який тип поведінки був показаний в кожній сценці. І тільки після всіх 3-х сценок ми обговоримо наші версії поведінки головного героя і дізнаємося правильний варіант. Зрозуміло?

Коли всі будуть готові, починається показ сценок, кожна пара виступає по черзі. І після всіх сценок, показаних першою парою, провідний починає обговорення:

Яка була поведінка головного героя - його тип поведінки в 1, 2 і 3 сценках?

Після різних варіантів пара дає правильну відповідь.

Потім свою ситуацію обігрує наступна пара.

Аналіз вправи:

Яким типом поведінки в житті ви користуєтеся частіше? Чому?

Які мінуси і плюси ви в цьому бачите?

Пригадайте, в яких ситуаціях у вас не виходило добитися результату? Через що це відбулося?

Як ви думаєте, до якого типу відноситься груба агресивна поведінка - до впевненого або невпевненій?

Дійсно, це може здатися несподіваним, але агресія - показник невпевненості в собі. Якщо людина грубить, значить, вона не знає відповідей на питання: «Що робити в цій ситуації?», «Яким чином?» і «Які мої можливості?» (А це, як ви пам'ятаєте, ознаки впевненої поведінки). Отже, невпевнена поведінка - це не тільки пасивна поведінка, а й груба, агресивна.

Варіанти невпевненої поведінки (записати на дошці):

Пасивне поведінка

Агресивна поведінка

Далі обговоріть важливі питання невпевненої поведінки:

  • Давайте розглянемо тепер, що робить нас невпевненими в собі?

  • Яким чином інші люди можуть, заради своєї вигоди, дати нам відчути себе слабкими і беззахисними?

  • У вас є відповідь на це питання?

Вислухайте всіх. Заохотите за відповіді. Головне в цій дискусії підкреслити, що невпевненим людиною легше маніпулювати. А тепер давайте завершимо наше заняття дуже «теплою» вправою. Відразу хочу попередити, що робити ми будемо її для себе. Якщо хтось захоче в кінці вправи поділитися своїми думками, ми всі будемо раді, але змушувати нікого не будемо.
11 Вправа «На жаль-Ура» (30 хв.)

Пояснення: Для цієї вправи попросіть всіх встати й підійти до дверей. Самі поставте стільці так, щоб вистачило кожному учаснику і вам теж в рівний круг. Два додаткових стільця (або що-небудь інше, наприклад, стіл) використовуйте, щоб зробити ворота. Самі зайдіть в коло і сядьте навпроти воріт, через які в це коло будуть входити учасники. Бажано покласти ногу на ногу, привільно розвалитися на стільці, а руку покласти на сусідній стілець. Зробіть так, як на малюнку-схемі:


Якщо у вас маленьке приміщення, то нехай учасники вийдуть за двері.

Простежте за тим, щоб всі стільці були однаковими - як за кольором, так і по висоті. Краще не використовувати в цій вправі стільці, на яких щось написано або обідрана фарба (в цьому випадку стілець сильно виділяється і на нього не хочеться сідати). Всі сумки і одяг слід прибрати зі стільців.

Інструкція: Зараз ми з вами перевіримо, наскільки впевнено ви можете поводитися в різних ситуаціях: простих і важких. Життя, взагалі, таке, що всі навколо один одного оцінюють. І для нас завжди важливо, як оцінять і як сприймуть нас оточуючі. Зараз ми станемо учасниками життєвої вправи, де я буду оцінювати вас. Вправа називається «На жаль-Ура», або «Зелений крокодил».

Хочу відразу попередити, ця вправа дуже і дуже сильно може зачепити когось із вас, навіть до сліз. Тому не треба здаватися. Ця вправа зміцнює вашу Волю і ваш Характер і, перш за все, дозволяє вам зрозуміти себе. Вона тренує у вас стійкість і наполегливість у досягненні мети. При зіткненні з труднощами я прошу вас не зупинятися, а продовжувати здійснювати спроби, навіть якщо у вас закінчилися варіанти. У цій ситуації ми будемо вам допомагати, але головне - щоб ви думали і не робили одних і тих же помилок. Наприкінці вправи ми розберемо все по порядку, тому запам'ятовуйте всі ваші слова і дії.

Як ви бачите, я поставив (-а) всі стільці в коло і зробив (-а) своєрідні ворота, через які ви будете проходити, а я буду оцінювати вашу поведінку. Все, що ви робите до воріт, мене не цікавить, і на оцінку це не впливає. Я починаю оцінювати ваші слова і дії тільки тоді, коли ви перетнули лінію воріт, а закінчу, коли ви сідаєте на стілець.

Отже, завдання дуже просте. Уявіть, що ми займаємося з вами вже дуже довго. Ви прийшли на чергове заняття, і я вас чекаю. Вам необхідно увійти в нашу групу як раз через ці ворота і сісти на стілець. Але увійти і сісти ви повинні, як свій, як господар (адже ви ж свій! І ми давно з вами знайомі! Ви господар нашої групи!), а не як гість. У цій вправі я буду виконувати роль «Зеленого крокодила», який дуже спостережливий і любить оцінювати поведінку людини за певними параметрами.

Коментар: ведучий має говорити учасникам, що він оцінює не їхні переваги й недоліки. Треба всіляко підкреслювати, що оцінюється зовнішній прояв поведінки, а не сама людина.

Пам'ятайте: з Зеленим крокодилом краще не сперечатися, а то ... самі розумієте. Крокодил буде оцінювати вашу поведінку з моменту входу у ворота і до моменту посадки на стілець. Поки ви будете йти і сідати на стілець, я буду звертати увагу на різні складові вашої поведінки. Хочу попередити, що Зелений крокодил оцінює не один параметр, а сукупність параметрів. В результаті його оцінкою будуть тільки

2 слова: «НА ЖАЛЬ» або «УРА».

«НА ЖАЛЬ» означатиме негативну оцінку, значить, ви щось робили не так. Це означає, що ви повинні встати, вийти за ворота і повторити спробу увійти в нашу групу знову.

«УРА» означатиме позитивну оцінку. Значить, ви робили все правильно і можете залишатися на місці, на своєму стільці.

Входити будемо по черзі, по одній людині, а не відразу всі. Як тільки я сказав (а) «НА ЖАЛЬ» або «УРА», і простір у колі звільнилося, можна входити наступному. Все зрозуміло? (Якщо з'являються питання, то ведучий відповідає на них) Стежте за тим, щоб кожен з учасників спочатку зробив по одній спробі увійти, і тільки потім почали б свою другу спробу ті, кому ви сказали «ЖАЛЬ».

Ну що, почали? Хто перший? Не бійтеся, я вас не з'їм, хоч я і Зелений крокодил.

Ведучий повинен звертати увагу на такі основні параметри (цей матеріал необхідно знати напам'ять):


Дії учасника

УРА

НА ЖАЛЬ

1. Впевнено чи йде?

Впевнено,

зупинився в колі, озирнувся невпевнено

2. Вітає чи тих, хто вже знаходиться в колі?

Каже: «Здрастуйте», може, навіть тисне руку.

1) Не вітається

2) Вітається тільки з ведучого

3. Чи дивиться в очі інших, коли вітає інших учасників у колі?

Дивиться

1) Не дивиться

2) Дивиться тільки на ведучого

4. Куди сів?

1) На стілець поруч з ведучим

2) На стілець, де лежала рука ведучого.

3) На крайні два стільці біля воріт, якщо в колі при цьому залишилися ще 1-2 вільних місця, крім цих крайніх.

4) На останні два стільці, якщо при цьому озирнувся; привітався з іншими учасниками кола,

підійшовши до них; озирнувся; зробив все це неквапливо (тобто його вибір був усвідомленим і впевненим)

1. На крайні два стільці біля воріт, якщо в колі при цьому є ще більше 2-х вільних місць, крім цих крайніх.

2) групуються тільки в одному місці кола, якщо це 4-й учасник (тобто всі сідають в одному місці, при цьому велика частина стільців вільна)


5. Як сів на стілець?

Вільно і повністю, як ніби це його власний стілець. Помацав його спочатку, поправив, а потім сів.

Сів на край стільця або невпевнено.


6. Учасник сів на стілець, але ведучий таки в чомусь сумнівається, але не може цього зрозуміти. При цьому учасник чекає від ведучого відповіді. Тоді ведучий дивиться на цього учасника мовчки і чекає, коли учасник запитає: Учасник: «Ну як?» Ведучий: «Ну а ти сам (а) як думаєш?». Якщо у відповідь буде:

Учасник: «Думаю, що УРА»

Учасник: «Ну, не знаю ..»


В процесі проведення цієї вправи можуть з'явитися і ваші власні параметры. Запишіть їх у цій таблиці:


№ Дії учасників

УРА

ЖАЛЬ


12
У цій вправі завжди залишаються декілька учасників, які не можуть увійти в коло через помилки, які вони роблять. У них починається ступор і паніка, яка може дійти до сліз. До цього треба бути готовим і передбачати цей стан, щоб не доводити до цього. Найголовніше - зрозуміти, в чому сенс цієї вправи, і в складній ситуації дати зрозуміти (нагадати) цьому учаснику, чому так важливо пройти цю вправу. Допомога може бути такою:

1. Спробувати підбадьорити учасника, наприклад: «Давай, давай у тебе вийде», «Сміливіше, ти можеш це зробити» та ін.

2. Сказати, що ви звертаєте увагу відразу на кілька параметрів (самі параметри не розкривайте).

3. Вказати, але не розкриваючи, що, виправивши один параметр, учасник зробив помилку в іншому: «Ти виправив одну помилку, але при цьому допустив іншу, яку в попередній раз не допускав».

4. Закликати на допомогу тих учасників, які вже увійшли в коло. Для цього вони повинні

вийти з кола і поговорити з цим учасником. Зайти назад вони можуть потім вільно. «Допоможіть нашим учасникам. Тільки вийдіть за коло, потім ви зможете зайти спокійно, без оцінки ».

5. Ведучий може негласно пом'якшити вимоги для цього учасника, щоб не засмучувати його, особливо це важливо для останніх 2-х людей.

Фрази можуть бути такими:

«Ти зробив майже все правильно, крім одного елемента. Поспостерігай за іншими, і в тебе все вийде ». «Ось якщо ти згадаєш, як ти увійшов перший раз і додаси те, як ти увійшов у другий раз - буде все правильно».

У будь-якому випадку, ПАМ'ЯТАЙТЕ, що 3-4-та спроба повинна бути для учасника позитивною, це обов'язково!

Першу спробу зазвичай всі провалюють через те, що забувають казати: «Доброго дня» або «Привіт». Пригадайте, що ви жива людина і чекаєте їх в групі.

Аналіз вправи: Обговорення вправи можна починати, коли всі пройшли цю вправу і сидять у колі.

Отже, ви всі молодці! Це було непросто для нас всіх. Поаплодуйте один одному. Давайте розберемо тепер, у кого як це вийшло?

Запитайте спочатку:

Як вам здається, на що я звертав (ла) увагу в оцінці вашої поведінки?

Якщо вони щось забули, доповніть їх (див. таблицю).

Кожен з цих параметрів розберіть:

Дії учасника

Розбір


1. Впевнено чи йде?

Якщо ви йшли, зсутулившись, дивилися в підлогу, йшли повільно, похитуючись, або, навпаки, занадто швидко - звичайно ж, це було «ЖАЛЬ»! Можна попросити дітей встати і походити по кімнаті, як забиті, невпевнені в собі люди. Коли вони будуть так ходити, запитаєте: «Чи хочеться їм спілкуватися зараз один з одним?» Покажіть, що з такими людьми ніхто не хоче спілкуватися. А тепер попросіть їх походити по кімнаті, як ходять життєрадісні, впевнені в собі люди. «Тепер хочеться спілкуватися?» Відповідь, швидше за все, буде позитивною.

2. Чи вітаєте тих, хто вже знаходиться в колі?

Не забувайте вітатися, навіть з незнайомими людьми. Коли ви мовчите, значить, ви чогось соромитеся або боїтеся. Напевно, у кожного з нас була ситуація, коли, побачивши давнього знайомого, з яким дуже давно не зустрічалися, ми намагаємося сховатися в натовпі або перейти на інший бік вулиці, аби не спілкуватися. Це поведінка невпевненої людини.

3. Чи дивиться в очі інших, коли вітає інших учасників в колі?

Коли ви ховаєте очі, ви ведете себе як дуже невпевнена у собі людина. Згадайте, що очі зазвичай ховають люди, які обманюють, щось недоговорюють, чогось бояться. Якщо ж ви сміливо дивіться в очі і не уникаєте зорового контакту, значить, ви відкриті і вам нема чого приховувати.

4. Куди сів?

Ми сідаємо з краю, коли хочемо, щоб нам було зручно, якщо що, непомітно піти або втекти. Згадайте, коли вас збирають на нецікаві збори в актовому залі, середина зазвичай пустує. Якщо у нас, навпаки, є інтерес, ми сідаємо в центрі (як в кіно). Таким чином, той, хто сідав біля воріт, був уже налаштований піти (це не стосується людей, якому нічого іншого не залишалося, крім як сісти на ці місця).

5. Як сів на свій стілець?

Сідають на край тільки ті люди, які хочуть якомога швидше піти або не планують тут довго затримуватися. Однозначно, це позиція невпевненого людини.

Якщо ви сіли, спершись на стілець, і навіть перед тим, як сісти, поправили його і поставили так, як вам зручно, то це впевнена поведінка. Коли ви чіпаєте чужий предмет, він ніби на час стає вашим. Згадайте, як футболісти б'ють пенальті (удар з 11-метрової позначки). М'ячик вже стоїть на позначці, але ж вони все одно підійдуть до нього, доторкнутися, покрутять, поставлять самі, вони як би роблять його своїм, просять його бути на їхньому боці. Так і в житті.

6. Учасник сів на стілець, але ведучий таки в чомусь сумнівається, але не може цього зрозуміти.

При цьому учасник чекає від провідного відповіді. Тоді ведучий дивиться на цього учасника мовчки і чекає, коли учасник запитає: Учасник: «Ну як?» Ведучий: «Ну а ти-то сам (а) як думаєш?». Ця форма є провокаційною. Тут перевіряється внутрішня впевненість людини. Коли нас оцінюють, ми приймаємо правила гри, в якій є жертва, а є мисливець. Так от, якщо ми боїмося, що боїться жертва мисливця, то волею - неволею ми це показуємо. Тому ми повинні бути стійкими і в словах. Відповідати потрібно завжди впевнено і позитивно для себе. Значить, це «УРА».


Якщо, розібравши ці приклади, в учасників ще залишилися якісь питання, ви повинні відповісти на них і розібрати кожен конкретний випадок окремо. Після розбору задайте ще деякі питання.

Як ви думаєте, чи залежить щось у ситуації, коли вас оцінюють, від вас самих чи ні?

Вислухайте всі відповіді, якщо відповідей і бажань висловитися багато, то нехай висловиться кожен, для цього пустіть який-небудь предмет по колу для послідовного висловлювання. Думки учасників - і різні, і схожі, - треба підтримати і подякувати кожному за його слова.

Про що ця вправа? Чому вона вас навчить?

Ви можете почути стандартну відповідь: «Щоб навчитися правильно входити в приміщення». Природно, вправа не про те. Це вправа - про впевненість взагалі. Вона було нам потрібно для того, щоб ви могли це відчути на собі, щоб могли відчути, як ви вмієте справлятися зі складною ситуацією. Ви отримали багато інформації для роздумів: де ваші «слабкі місця», скільки спроб вам знадобилося, щоб отримати «Ура», тобто домогтися успіху, і т.д.

Підведіть всі відповіді до того, що: На людину не будуть тиснути, якщо бачать, що вона сильна і вміє протистояти тиску. На невпевнену людину простіше тиснути, легше маніпулювати і легше перетворити на жертву. Але навіть, якщо ти внутрішньо (в собі) поки ще не впевнений, є зовнішні прояви, якими можна оволодіти, щоб створити імідж впевненої людини. А вже згодом до вас прийде і саме внутрішнє почуття впевненості. Дуже часто, здійснюючи будь-які дії в перший раз, ми себе відчуваємо невпевнено, але потім для нас ця ж дія стає буденною. І якщо ви поки не відчуваєте впевненості в своїй поведінці, то вам треба оволодіти техніками впевненої поведінки. Деякі «хитрощі» впевненої поведінки ви вже відчули на собі в попередній вправі, але є й інші, які важливі для нас зараз і стануть в нагоді в майбутньому.


<< предыдущая страница   следующая страница >>