asyan.org
добавить свой файл
  1 2 3 4

Листопрогон - кожен прогін паперового листа через друкарську машину незалежно від того, скільки фарб при цьому відтискуватиметься на ньому (якщо машина 1-фарбова - відбиток однією фарбою за раз, якщо машина 2-фарбова - відбиток двома фарбами за раз, якщо машина 4-фарбова - відбиток чотирма фарбами за раз).

Листоподбір - процес збору віддрукованих розрізнених листів друкованого видання в заданій послідовності (при збірці книг, брошур, каталогів і тому подібне). Робиться вручну, або автоматично за допомогою листопідбірників.

^ Літографський друк - спосіб плоского друку, при якому фарба з друкарської форми передається безпосередньо на папір або інший матеріал.

Логотип - нині особливе шрифтове написання назви якої-небудь фірми (щоб уникнути плагіату повинно бути зареєстрированно, як і сама назва).

^ Ляссе або стрічечна закладка - тисьма, яку приклеюють одним кінцем до корінця книжкового блоку, а усю іншу частину прокладають між сторінками блоку так, що інший кінець виступає за нижній обріз блоку.

М

Макет - модель художнього оздоблення видання, або його частин.

Макетування - процес композиційного розміщення малюючих елементів на форматі. Кінцевий результат - макет. Самий останній, підписаний у виробництво макет - оригінал-макет.

Марашка - цей термін означає попадання сторонніх часток на друкарську форму. В результаті отримують дефекти зображення на друкарському відбитку.

^ Матеріали POS - рекламні матеріали з різних видів картону (крейдованого, гофрокартону, мікро-гофрокартону, пінокартону, палітурного і т. д.), сприяючі просуванню бренду, або товару на місцях продажу.

Матриця - 1. Відтиснена на матеріалі поглиблена копія друкарської форми високого друку, що служить відливною формою для виготовлення стереотипу. 2. Металевий брусок з поглибленим зображенням, що служить відливною формою для виготовлення літер ручного набору. 3. Контрштамп з опуклим зображенням для конгревного тиснення.

^ Мідна гравюра - друкарська форма глибокого друку, виготовлена гравіруванням на міді, а також відбиток з неї.

Міжлітерний просвіт - відстань між основними штрихами сусідніх букв в шрифті.

^ Місткість шрифту - число знаків шрифту певної гарнітури, зображення і кегля, що доводиться на одиницю довжини.

Металізовані фарби - з основою з металевих порошків.

Модуль - одиниця довжини, що являється в оформленні видань основою для графічних побудов.

^ Муар - сторонній шум (деффект) на зображеннях, у вигляді сітки, хвилястих ліній і тому подібне.

Н

Наклад - загальна кількість екземплярів одного і того ж видання.

^ Набірна друкарська форма - друкарська форма, скомплектована з набірних рядків, літер і пробільного матеріалу.

Нахзац - задній форзац.

Несуміщення фарб або неспівпадання фарб - дефект багатобарвного друку, що виникає внаслідок невірного приведення, приладнання і тому подібне, полягає в тому, що відбитки фарб йдуть зі зміщенням від положення, яке повинні були займати, чому порушується перенесення кольорів, і зображення стає каламутним.

Норма - текст в лівому кутку нижнього поля кожного зошита, що означає приналежність її до цього видання. Норма служить для контролю за правильністю процесів брошурувань, передусім комплектування книжкового блоку.

Нумерація - процес нанесення номерів, що послідовно змінюються, на друковане видання. Виконується спеціальним пристроєм (нумером) автоматично (при друці видання), або вручну. Застосовується при виготовленні бланків суворої звітності, цінних паперів, фірмових гербових бланків, пластикових карток, дипломів та ін.

О

Обкладинка - паперове покриття видання, яке містить ряд його вихідних відомостей і є також елементом зовнішнього оформлення такого видання.

^ Об'єм видання - кількісна характеристика видання, виражена в листах, сторінках, стовпцях. До одиниць виміру об'єму видання відносяться авторський лист, обліково-видавничий лист, фізичний друкарський лист, умовний друкарський лист.

Обтравка - видалення з растрового кліше точок фону, який, закривши захисним лаком усе зображення, піддають для цього додатковому травленню.

^ Обліково-видавничий лист - одиниця виміру об'єму друкованого видання, прийнята для обліку праці видавничих працівників і обчислювана за такою ж схемою, як і авторський лист, але має деякі відмінності. Включає об'єм власне літературного твору в авторських листах, оплачуваний авторові, і об'єм усього іншого текстового і графічного оформлення, ілюстрації і тому подібне) матеріалів видання, (передмова, анотації, вихідні відомості, колонтитули, примітки, реклама і тому подібне) не оплачуваних авторові.

^ Округлення кутів - при виготовленні кишенькових календарів, візиток, беджів, листівок і т. д., часто необхідно округлити кути готового виробу. Для цього застосовується округлитель кутів. Універсальний округлитель, як правило, надає також можливість пробивки отворів і вирубування під календарну петлю (ригель). Основні характеристики: товщина стопи (до 10 мм і вище), радіуси закруглення ножів (3,5; 6; 10 мм), діаметр пробивного отвору (6 мм та ін.), радіус ножа (21мм) ригеля.

^ Оперативна поліграфія - збиральна назва відносно невеликих поліграфічних підприємств, або ділянок розмножувальної техніки, що оперативно виготовляють таку друкарську продукцію, як буклети, листівки, бланки, візитні картки, брошури малими і середніми накладами. Відмітною особливістю таких підприємств, або ділянок є, передусім, наявність друкарських машин оперативного друку (принтерів, ксероксів, ризографів, ламінаторів, біндерів, різаків та ін. машин з малим фоматом листа (зазвичай до А3) і вкрай малим часом налаштування на нову друкарську роботу.

^ Оптична щільність - міра непрозорості якого-небудь середовища.

Оригінал-макет - підписаний у виробництво макет видання.

Обробні процеси - процеси післядрукарських робіт (лакування, ламінування, бронзування, перфорування, нумерація, висікання, тиснення, тамподрук та ін.).

^ Офорт - виготовлена вручну друкарська форма глибокого друку. Різновиди офорту : акватинта, м'який лак, сірчане молоко.

Офсетний папір - призначений для офсетного друку.

^ Офсетний друк - один з основних способів друку. Характерні особливості якого : 1. Плоска друкарська форма, друкуючі і пробільні елементи якої лежать практично в одній площині і мають різні фізико-хімічні властивості (пробільні добре сприймають вологу і відштовхують фарбу, друкуючі навпаки) 2. Перенесення фарби на папір не з друкарської форми безпосередньо, а через офсетний циліндр, покритий еластичною гумово-тканинною пластиною (на нього переноситься фарба з друкуючих елементів друкарської форми, а з нього - вже на запечатуваний матеріал).

П

Папір - поліграфічний матеріал у вигляді тонкого листу (товщина 4-400 мкм), що полягає, в основному, з переплетених рослинних, синтетичних або мінеральних волокон. Основна поліграфічна характеристика паперу - щільність, тобто маса в грамах (г) паперу розміром в 1 квадратний метр (кв. м), наприклад, 80 г/кв.м.

^ Папір крейдований - папір (чи картон) з покривним шаром, що складається в основному з пігменту і склеювальної речовини, які призначені для облагороджування або надання спеціальних властивостей поверхні листу.

^ Папір самоклеючийся - папір, що має на зворотній стороні клей, який до моменту приклеювання закритий спеціальним папером, що легко відділяється від основи. Папір придатний для друку офсетним, трафаретним та ін. способами. Буває різних кольорів, а також матовий і глянсовий. Залежно від сфери застосування розрізняють декілька видів - матовий, напівглянсовий, глянсовий (для друку зображень з множиною деталей), флюоресцентний та ін.

^ Папір самокопіюючий - особливий сорт паперу, який дозволяє копіювати оригінал без допомоги копіювального паперу. Копія створюється під тиском напису, внаслідок чого розкриваються мікрокапсули на зворотному боці аркушу. Рідина, що звільнилася, викликає реакцію фарбування на подальшому листі з каоліновим прошарком, внаслідок чого виходить копія. Комплект паперу складається з трьох частин: перший лист - на зворотній стороні має шар з фарбувальними мікрокапсулами, останній лист - на лицьовій стороні має пласт з коалином для фіксації барвника, середні листи - їх кількість в одному екземплярі може бути до 10. Призначений для друку рахунків, накладних та ін. бланків. Придатний для друку офсетним способом, але для повнокольорового друку використовується рідко.

^ Папір з тисненням - папір (чи картон), на якому машинним способом витіснений рельєфний малюнок по усій поверхні листу. Буває декількох видів (залежно від малюнка тиснення) -"льон", "хмарка", "полотно", "молоток", "мороз", "яєчна шкаралупа" та ін.

^ Папір етикеточний - папір, частіше крейдований з одного боку і з певним просоченням зворотної сторони, з обмеженою деформацією після намокання, призначений для друку етикеток.

^ Паперовий ледерін - палітурний покривний матеріал на паперовій основі, покритий нітрополіамідним шаром і поліамідним лаком.

Подвійна лінійка - складальна лінійка, що дає відбиток у вигляді подвійної лінії.

Пагінація - позначення сторінок або стовпців (колонок) послідовними цифровими номерами.

Пакет - на відміну від конверта, у пакета клапан розташовується вздовж короткої (вузькою) сторони. Пакет також називають конвертом з бічним клапаном (входом).

^ Пантон (Pantone) - патентована назва широко використовуваної системи ідентифікації кольорів (системи колірного охоплення). Виробники фарб випускають набори-зразки Пантон у вигляді відбитків на різних паперах власними фарбами. Пантон - складена фарба (наприклад: зелений - у відмінність, від звичайної 4-х фарбовому друку, отримуваний двома фарбами: Cyan і Yellow,- йде однією фарбою). Пантон зазвичай застосовується для фарбування рівних плашок в 4-х фарбовому друку (йде 5-м і так далі кольором), для точної передачі якого-небудь фірмового кольору, або в одно- двох, трьох фарбовому друку.

Паспарту - конструктивний елемент видання у вигляді щільного аркушу паперу, на який наклеюється ілюстрація.

Палітурка - з'єднання деяким способом декількох окремих листів друкованого видання і скріплення їх з обкладинкою. Складається з палітурної кришки, приклеєних до неї форзаців, марлевих клапанів і окантовочного матеріалу, а також зміцнюючих деталей. Можлива також палітурка в пружину, скріпку, нитку, термоперепліт та ін.

^ Палітурна кришка - основна частина палітурки видання, що складається із сторонок і корінця, покритих палітурним матеріалом.

Перфобіндер - пристрій для перфорації друкованих видань, а також скріплення їх в металеву або пластмасову пружину.

^ Палітурка "Wire-0" - з'єднання декількох окремих листів за допомогою металевої спіралі.

Переслітні шрифти - шрифти з латуні, якими набирають текстові друкарські форми для тиснення на палітурних кришках.

^ Перфорація (перфорування) - процес нанесення отворів, що періодично повторюються. Виконується для полегшення розриву по певній лінії.

Плакат - листове видання великого формату.

Плашка (те ж, що і заливка) - суцільне покриття друкарською фарбою поверхні запечатуваного матеріалу.

^ Плоский друк - спосіб друку, у якого друкуючі і пробільні елементи практично лежать в одній площині. Види - офсетний, літографський, фототипія.

Плотер - комп'ютерне облаштування виведення інформації. Розрізняють різальні і друкуючі плотери, і обидві модифікації широко використовуються 
при виготовленні елементів зовнішньої реклами.

Підбір - процес збирання окремих розрізнених листів, або зошитів в необхідній послідовності, як правило, для подальшої палітурки.

^ Півтонове зображення - тони різної яскравості, градації по силі - світлі, темні і зовсім темні - що плавно чи різко переходять один в іншій.

Поля сторінки - незапечатані ділянки сторінки, що обгортають смугу.

^ Поперечний формат - або альбомний формат, у якого ширина більше висоти.

Поштова листівка - листове повнокольорове видання невеликого формату, віддруковане з однієї або двох сторін на матеріалі підвищеної жорсткості (щільний папір, картон, пластик). Зазвичай використовується для відправки поздоровлень, в якості сувеніра та ін. Можна виготовити найрізноманітніші листівки на замовлення: під будь-який конверт, із згином і без, і навіть по індивідуальному формату і дизайну замовника. В якості післядрукарської обробки листівок можливі ламінування, біговка, висікання, тиснення, вибіркове і суцільне лакування. Барвистість може бути будь-яка, залежно від побажань замовника.

^ Післядруковий процес - різання, брошурування, палітурні і обробні операції, які включають: обробку відбитків (фальцювання, приклеювання форзаців і вклейок), виготовлення книжкових блоків (скріплення листів шитвом нитками, дротом або клеєм), обробку блоків (підготовка їх для вставки в кришку або в обкладинку), виготовлення брошур в м'якій обкладинці. Обробні операції застосовуються для надання друкарській продукції нових експлуатаційних властивостей і кращого виду. До них відносяться: припресовка плівки, лакування, ламінування, фольгування, аплікація, біговка, тиснення, висікання, перфорація, обрізка та ін. Додрукові і друкарські процеси часто вимагають набагато менших витрат праці і часу, чим палітурні і обробні операції. Дефекти ж, допустимі в післядруковому процесі, значною мірою визначають якість друкарського виробу.

^ Постановка очка шрифту - одна з ознак зображення шрифту, положення його основних штрихів по відношенню до вертикалі.

Постер - художній плакат, оформлений в декоративну раму і скло.

Постскрипт (PostScript) - стандартна командна мова управління фотонабірними і цифровими друкарськими апаратами.

Постскрипт-файл - файл, що створюється настільно-видавничою системою і містить усю необхідну для фотонабірного або цифрового апарату інформацію і команди.

^ Поєднання фарб - точне розташування кожної подальшої фарби на запечатуваному матеріалі відносно відбитку попередньої фарби, що забезпечує правильне перенесення кольорів.

^ Поглиблена гравюра - гравюра з поглибленими друкуючими елементами і пробільними елементами, що виступають над ними.

Посвідчення - офіційний документ, що свідчить про особу пред'явника (напр., паспорт) і його правовий статус (посвідчення військовослужбовця, депутатське посвідчення), або що підтверджує певні факти і права (напр., посвідчення відрядженого, посвідчення на право голосування). Виготовляється в твердій або м'якій палітурці з різних матеріалів (шкірзамінник, шкіра, картон), або на звичайному аркуші паперу.

Прайс-лист - друковане видання рекламного характеру з цінами на продукцію. Може бути виготовлений у вигляді листівки, брошури, буклета та ін. В електронному вигляді - це звичайно текстовий або архівний файл.

Прапорець - прикріплений до дерева, пластмасової трубочки, або іншого утримувача аркуш паперу формату до А4 з нанесеними на нього емблемою, гербом, фірмовим знаком і іншою рекламною інформацією.

Препринт - видання, що містить матеріали, які автор має намір опублікувати в якому-небудь виданні і з якими він хоче заздалегідь ознайомити певний круг фахівців.

Прилаладнання - підготовка офсетної друкарської машини до друку: установка друкарських форм, поєднання зображень на відбитку, регулювання подання фарби.

Пропуск - незапечатаний проміжок між словами.

^ Пробний відбиток - відбиток з пробної друкарської форми для перевірки якості.<< предыдущая страница   следующая страница >>